Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Έκτακτη επιχορήγηση για την αντιμετώπιση των συνεπειών της κακοκαιρίας
Μετά από συνάντηση που είχε ο Βουλευτής του Νομού Πέτρος Αλιβιζάτος με τον Υπουργό Εσωτερικών και Δημόσιας Διοίκησης κ. Προκόπη Παυλόπουλο και τον αρμόδιο Υφυπουργό Κ. Θανάση Νάκο, αποφασίστηκε να δοθεί άμεσα έκτακτη οικονομική ενίσχυση προς τους Δήμους και τη Νομαρχία του Νομού Κεφαλονιάς και Ιθάκης, ύψους 745.000€.Με τα χρήματα αυτά θα αντιμετωπιστούν από τη Νομαρχία και τους Δήμους οι συνέπειες από την κακοκαιρία που ενέσκηψε την τελευταία εβδομάδα το Νομό και είχαν σαν αποτέλεσμα να προκληθούν ζημιές στις υποδομές.
Στη Νομαρχία θα δοθεί ενίσχυση ύψους 250.000€ και στους Δήμους θα δοθούν άλλα 495.000€, τα οποία θα μοιρασθούν αναλογικά.
Τα χρήματα αυτά αποτελούν την πρώτη δόση της επιχορήγησης που θα δοθεί από το ΥΠΕΣΔΑ προς τους φορείς της Νομαρχιακής και Τοπικής Αυτοδιοίκησης του Νομού.
Μετά τη συνάντηση με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εσωτερικών, ο Βουλευτής του Νομού Πέτρος Αλιβιζάτος έκανε την παρακάτω δήλωση:
« Η κυβέρνηση βρέθηκε από την πρώτη στιγμή στο πλευρό των τοπικών αρχών του Νομού μας, προκειμένου να αντιμετωπιστούν το συντομότερο δυνατόν οι δυσάρεστες συνέπειες από την πρωτοφανή κακοκαιρία που έπληξε την περιοχή μας και προκάλεσε σημαντικές ζημιές στις υποδομές και τις περιουσίες των πολιτών. Θέλω να ευχαριστήσω την πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΣΔΑ γα την άμεση ανταπόκριση του στην ικανοποίηση του αιτήματος, για την καταβολή έκτακτης επιχορήγησης.
Και πρέπει να επισημάνω ότι στο Νομό μας για πρώτη φορά έχουμε τόσο άμεσα την έμπρακτη συμπαράσταση του κράτους, αν κρίνουμε από την αντιμετώπιση που είχαμε σε ανάλογες καταστάσεις κατά το πρόσφατο παρελθόν.»
Από το γραφείο τύπου του βουλευτή
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)