Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Έληξε το πρόγραμμα της «Καλοκαιρινής Εκστρατείας 2016»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F4135fffeb5c0e039b369b34309a943b2_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=70136416)
![Έληξε το πρόγραμμα της «Καλοκαιρινής Εκστρατείας 2016»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F4135fffeb5c0e039b369b34309a943b2_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=2109e6ad)
Έληξε το πρόγραμμα της «Καλοκαιρινής Εκστρατείας 2016»
Ι. Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2016
Κατά το διήμερο 15 και 16 Σεπτεμβρίου έληξε το πρόγραμμα της «Καλοκαιρινής Εκστρατείας 2016», το οποίο πραγματοποίησε η Βιβλιοθήκη μας το φετινό καλοκαίρι. Ήταν αφιερωμένο στην εξερεύνηση με κεντρικό σύνθημα «Γίνε εξερευνητής του κόσμου», πραγματοποιήθηκε στον Κήπο της Βιβλιοθήκης, περιλάμβανε ποικίλες δραστηριότητες και είχε, κατά γενική ομολογία, επιτυχία.
Την επιτυχία του προγράμματος πιστοποιούν και τα ακόλουθα στοιχεία: — Συμμετείχαν 25 εθελοντές/ντριες (εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων, μαθητές/τριες Λυκείου, φοιτήτριες). Ενεργοποιήθηκε δηλαδή ένας σημαντικός αριθμός εκπαιδευτικών-παιδαγωγών και νέων επιστημόνων της περιοχής του Ληξουριού.
— Πήραν μέρος συνολικά 75 παιδιά-μαθητές/τριες Δημοτικού Σχολείου. Έπαιξαν και χάρηκαν τις δραστηριότητες, γνωρίστηκαν μεταξύ τους, συνειδητοποίησαν τη σημασία της ομαδικής δράσης, αξιοποίησαν ικανότητες και δεξιότητες.
— Κατά τη διάρκεια του προγράμματος διακινήθηκαν – δανείστηκαν δηλαδή τα παιδιά – 248 βιβλία – στοιχείο αξιοπρόσεκτο και ενθαρρυντικό για την όλη διαδικασία της ανάγνωσης και της γνώσης.
ΙΙ. Έρευνα με θέμα «Η Ιακωβάτειος Βιβλιοθήκη και οι νέοι της Παλικής»
Συνεχίζεται η επιστροφή των συμπληρωμένων Ερωτηματολογίων της έρευνάς μας. Τελική ημερομηνίας κατάθεσης έχει οριστεί η 20ή Σεπτεμβρίου. Μετά από αυτήν την ημερομηνία θα αρχίσουμε την επεξεργασία των απαντήσεων και θα κωδικοποιήσουμε τα συμπεράσματα, τα οποία και θα ανακοινώσουμε.
ΙΙΙ. Ετοιμάζεται ήδη το πρόγραμμα εκδηλώσεων του επόμενου τριμήνου (Οκτώβριος – Δεκέμβριος 2016) με ομιλίες, παρουσιάσεις βιβλίων και άλλες δραστηριότητες.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)