Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ένταξη του έργου "Επέκταση μόλου λιμένος Ληξουρίου" στο Π.Ε.Π.
Εντάχθηκε το έργο της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης στο Π.Ε.Π. Ιονίων Νήσων «Επέκταση μόλου λυμένος Ληξουρίου», προϋπολογισμού 1.400.000 €. Η επέκταση του λιμανιού είναι ένα έργο που θα βοηθήσει στην καλύτερη εξυπηρέτηση των Ε/Γ-Ο/Γ πλοίων αλλά και των επιβατών καθώς η προσέγγιση και η διαδικασία αποβίβασης-επιβίβασης θα πραγματοποιείται με μεγαλύτερη ασφάλεια και σε μικρότερους χρόνους.Η ένταξη του παραπάνω έργου θα συμβάλλει ορατά στην ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας, θα εξυπηρετήσει τους κατοίκους και εμπόρους της περιοχής αλλά και τις τουριστικές επιχειρήσεις καθώς η προσέλευση των επισκεπτών του Δήμου Παλικής θα είναι ευκολότερη και πιο συχνή.
Η Νομαρχιακή Αρχή ανταποκρινόμενη στα αιτήματα των πολιτών του Νομού μας θα συνεχίσει τις προσπάθειες για την καλυτέρευση των συγκοινωνιών της Κεφαλονιάς και της Ιθάκης που έχουν ως σκοπό την εξυπηρέτηση των τουριστών αλλά πρωτίστως των κατοίκων των νησιών μας.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)