Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![«Έρχεται» ο 31ος «Λειβαθώνιος»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fbcf3b37852e4c8e96249490bf372079a_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=99418beb)
![«Έρχεται» ο 31ος «Λειβαθώνιος»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fbcf3b37852e4c8e96249490bf372079a_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=f0af5188)
«Έρχεται» ο 31ος «Λειβαθώνιος»
Τον Αύγουστο του 1989 γύρω στα τριάντα άτομα όλων των ηλικιών μαζεύτηκαν στα Μεταξάτα για να τρέξουν τον πρώτο Λειβαθώνιο. Σε λίγες ημέρες, 30 χρόνια μετά, σας περιμένουμε όλες και όλους για να τρέξουμε μαζί τον 31ο πια Λειβαθώνιο, την Κυριακή 11 Αυγούστου, στο καθιερωμένο σημείο αφετηρίας, την ελιά στα Μεταξάτα!
Ο σκοπός του Λειβαθώνιου είναι διπλός, αφενός η ανάδειξη της θετικής πλευράς του αθλητισμού και του εθελοντισμού και πως αυτά μπορούν να γίνουν τρόπος ζωής και αφετέρου η ενίσχυση της τοπικής κοινωνίας και του αθλητισμού σε αυτή. Από την πρώτη χρονιά που ξεκίνησε ενισχύει κυρίως αθλητικά έργα και φέρνει κοντά ντόπιους Κεφαλλονίτες και επισκέπτες του νησιού.
Ένα από τα χαρακτηριστικά του Λειβαθώνιου είναι το μπλουζάκι, το οποίο είναι διαφορετικό κάθε χρόνο και φυσικά είναι ήδη συλλεκτικό. Απαραίτητη προϋπόθεση για την χρονομέτρηση και τη διαδικασία των μεταλλίων είναι η εγγραφή μέλους (10 ευρώ) με δώρο την μπλούζα. Από τις εγγραφές των μελών Λειβαθώνιος αποκτά τα έσοδά του και εκπληρώνει τη φιλανθρωπική του δράση.
Η διαδρομή είναι η καθιερωμένη! Εκκίνηση από την ελιά του Μονόπολη στα Μεταξάτα, κατεύθυνση προς την Αγ.Παρασκευή, στροφή αριστερά στο δρόμο για Τραυλιάτα, κατεύθυνση προς Λακήθρα, στροφή αριστερά στο δρόμο για το αεροδρόμιο με κατεύθυνση προς Σαρλάτα, στροφή αριστερά στα Κουρκουμελάτα δίπλα από το καφέ «Μαρίνα» και τερματισμός στο Στάδιο Κουρκουμελάτων. Συνολική απόσταση 5,1 km.
Eυχαριστούμε για την υποστήριξη και τη συμμετοχή σας!
Περισσότερες πληροφορίες και OnLine εγγραφή δρομέων στο site μας: www.leivathonios.com
Προσέλευση στην αφετηρία – εγγραφές: 18:00
Έναρξη αγώνα: 19:00
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)