Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Έρχεται συλλαλητήριο για τη διάσωση της γέφυρας – θέσεις και απόψεις
Σύμφωνα με άρθρο της εφημερίδας Ανεξάρτητος (27-8-2005), ετοιμάζεται ειρηνικό συλλαλητήριο από όσους επιθυμούν τη διάσωση της γέφυρας και την πεζοδρόμησή της. Η κίνηση αυτή γίνεται για να τονιστεί ότι υπάρχουμε όλοι εμείς που αντίθετα με όσους δεν επιθυμούν το κλείσιμο στην κυκλοφορία των οχημάτων, βλέποντας το παρελθόν και το μέλλον, θεωρούμε ότι αρμόζει στο συγκεκριμένο μνημείο να προσφέρει τις υπηρεσίες του από άλλη θέση και με μεγαλύτερη αίγλη. Το μνημείο πρέπει να αναστηλωθεί πλήρως και να παραμείνει κλειστό στην κυκλοφορία όχι μόνο γιατί το χρωστάμε στην ιστορία μας. Αλλά και γιατί πρέπει να προστατευτούμε από πιθανό ατύχημα από την κατάρρευση που δεν αργεί. Ακόμα, γιατί η πόλη του Αργοστολίου έχει σύμβολα και με αξιοποίησή τους μπορούμε να πετύχουμε τον ποιοτικό τουρισμό. Τα προβλήματα από το κλείσιμο του δρόμου και το μεγάλωμα τις απόστασης κατά 2 km μπορεί να αντιμετωπιστεί με σωστό σχεδιασμό και βελτίωση του υπάρχοντος οδικού δικτύου. Η συγκεκριμένη επιλογή αποτελεί λύση και όσοι δεν τη θεωρούν εφικτή, απλά αντιτίθενται στο όραμα και παγιώνουν την κατάσταση που οδήγησε σε ελλειπή και χωρίς σχεδιασμό έργα (όπως είναι και ο ίδιος ο γύρος του Κουτάβου).
Η λύση είναι απλή. Διαπλαταίνουμε τον γύρο του κουτάβου, δημιουργούμε 2 μέτρα πεζοδρόμιο στρώνουμε με νέα πίσσα το σύνολό του, κάνουμε παρεμβάσεις στον κόμβο του Πετρία και φυσικά αναστηλώνουμε τη γέφυρα, φέρνοντας την στην αρχική (όσο αυτό είναι εφικτό), μορφή.
Όλα αυτά κάποτε θα γίνουν, γιατί να μην γίνουν τώρα και σωστά, προκειμένου να μπορέσουμε να τα αξιοποιήσουμε για καλό δικό μας, για την αισθητική, την ασφάλεια, αλλά και τον τουρισμό μας. Ως Κεφαλονίτες στην ιστορία θεωρούμαστε προνοητικοί και πρωτοπόροι. Γιατί πλέον αγωνιζόμαστε για το αντίθετο;
Και όλοι όσοι πολιτικά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το γεγονός, προσπαθώντας να συγκεντρώσουν ελάχιστες ψήφους παραπάνω και να εκλεγούν, ας σκεφτούν τι έχουν να χάσουν από όσους δεν θα τους ψηφίσουμε για τις απόψεις τους (γιατί θέλω να πιστεύω ότι ακόμα ψηφίζουμε για τις απόψεις και τις ιδέες του κάθε ενός);
Τέλος, κάτι που διαπίστωσα αυτό το καλοκαίρι και μου έκανε εντύπωση, από ανθρώπους με διαφορετική καταγωγή και μικρότερη ιστορική διαδρομή, που όμως έδειξαν ότι δίνουν αξία και εκμεταλλεύονται ότι μπορεί να αναδείξει τον τόπο τους. Τι έχουν να απαντήσουν σε κάθε τουρίστα που ερωτώμενος για το Αργοστόλι απαντά: “ωραία η πόλη σας, αλλά αυτό το μνημείο σας το έχετε καταστρέψει αντί να το έχετε ως το στολίδι και να το εκμεταλλεύεστε τουριστικά”.
Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά αν μάθω θα σας ενημερώσω άμεσα. Θεωρώ ότι η παρουσία όλως συμβολικά είναι απαραίτητη, γιατί όλοι έχουμε άποψη και όπως εκφράζεται από τη μια πλευρά, πρέπει εξίσου να εκφράζεται και από την άλλη. Σε ένα γεγονός που ούτως ή άλλως θα γίνει (η γέφυρα θα παραμείνει κλειστή), αλλά τουλάχιστον να γίνει σωστά (αναστήλωση και κλείσιμο στα οχήματα) και ωφέλημα για όλους (σύγχρονο δρόμο στο γύρο του Κουτάβου για οχήματα και πεζούς).
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)