Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Αλλαξαν οι καιροί, θα αλλάξουμε νοοτροπία?
Φίλοι συμπατριώτες και συμπατριώτισσες, νομίζω ότι τώρα που η τσέπη μας αρχίζει και στεγνώνει σιγά σιγά, πρέπει κάτι να αρχίσουμε να κάνουμε κάτι, θετικό μα σταθερό προς την αλλαγή της νοοτροπίας και των κινήσεων μας. Εάν βέβαια θέλουμε να πούμε ότι τέλος πάντων οι επιδιώξεις μας και οι στόχοι μας είναι αυτοί ενός αυθεντικού και γνήσιου Κεφαλλονίτη, με την αυθεντική έξυπνη κεφαλλονίτικη κουλτούρα. Αυτή που μας έκανε να αισθανόμαστε υπερήφανοι, αυτή που μας παρέδωσαν οι πρόγονοι μας. Πού πήγε αυτή η κουλτούρα κύριοι? Παλιά άκουγαν Κεφαλλονίτης και τον θαύμαζαν, τώρα τι?Τι έχει απομείνει κύριοι? Το χρήμα? Αυτό που πρόδωσε και τον Χριστό? Αυτό προδίδει κάθε μέρα την αξιοπρέπεια μας, τον πολιτισμό μας και την γνήσια κεφαλλονίτικη εξυπνάδα. Αυτή πάει, την σφετερίστηκαν άλλοι, κι εμάς μας άφησαν την κουτοπονηράδα, με όλα τα παράγωγά της. Αυτό που μας απέμεινε είναι πολλά σαλιγκάρια να κυκλοφορούν που πέρα από το κομπολόι τους λείπει και η βεντάλια. Ντροπή, ντροπή!
Μπορείτε να μου πείτε τι προβλέπεται για να κρατήσουμε τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας σ’ αυτόν τον ευλογημένο κι όμορφο τόπο? Με ποιο τρόπο θα φέρουμε πίσω τα κεφαλλονιτόπουλα, που είναι γεννημένα στο εξωτερικό, πίσω στον τόπο των γονιών τους και των παππούδων τους?
Είμαι σίγουρος ότι το όνειρο πολλών συμπατριωτών μας είναι να γυρίσουν τα παιδιά τους πίσω στον τόπο που τους ανήκει. Δυστυχώς όμως, όπως ορισμένοι αγανακτισμένοι γονείς μου αποκάλυψαν, τα παιδιά τους δεν μπορούν να ζήσουν σε ένα τόπο όπου τα παραθυράκια είναι πιο μεγάλα από τις πόρτες. Αυτό είναι το νησί που ζούμε κύριοι. Πού οδηγείτε και που θέλετε να παραδώσετε το όμορφο νησί μας, μπορούμε τέλος πάντων να μάθουμε κάτι? Μπάστε σκύλοι αλέστε, κι ότι βρείτε εσείς πάρτε, εκεί έχει φτάσει το πράγμα κύριοι?
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το νησί μας έχει τόσα να προβάλλει, πράγματα που θα το κάνουν ξακουστό και ζηλευτό τόσο όσο κανένα άλλο. Το θέμα είναι με ποιους. Αυτό είναι κάτι που πρέπει όλοι να το βάλουμε σαν στόχο, γιατί δεν πάει άλλο.
Τον κάθε επισκέπτη και τουρίστα πρέπει να τον βλέπουμε σαν διαφήμιση κι όχι σαν χρήμα. Κι αν είναι δυνατό να φτιάξουμε όσο το δυνατό καλύτερους περιβάλλοντες χώρους. Χώρους τέτοιους που θα αναβαθμίζουν και τον τόπο μας και τον πολιτισμό μας. Οι επισκέπτες μας πρέπει να ενθουσιάζονται με αυτό βλέπουν κι όχι να κλείνουν τη μύτη τους και να φτύνουν. Δεν πρέπει να έχουν δίλημμα για το που θα πάνε.
Εύχομαι, μέσα από τα βάθη της καρδίας μου, να βρούμε όλοι μας τη δύναμη, να βάλουμε στην άκρη μίση και διχόνοιες, να γίνουμε μια γροθιά, για να πάρει ο τόπος μας τη θέση που του αξίζει.
Σ. Κυριακάτος
http://www.kyriakatos-nurseries.gr :: http://www.kyriakatos.com
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)