Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ανάπλαση του παιδικού κήπου και της πλατείας Σισσιώτισσας
Με απόφαση του Γενικού Γραμματέας της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων κ. Σωτηρίου Βόσδου και με προϋπολογισμό 819.000 ευρώ εντάσσεται στο Γ΄ ΠΕΠ η ανάπλαση δυο ιστορικών κοινόχρηστων χώρων στο Αργοστόλι: του Παιδικού Κήπου και της Πλατείας Σισσιώτισσας.
Στον Παιδικό Κήπο γίνεται γενική αναβάθμιση με παρεμβάσεις βελτίωσης και ανάπλασης του υπάρχοντος παιδότοπου που έχει συνολική επιφάνεια 3.613 τ.μ.
Συγκεκριμένα:
Συμπληρώνεται η υπάρχουσα πέτρινη μάντρα και τοποθετείται νέο κιγκλίδωμα, έτσι ώστε να υπάρχει ασφαλής περίφραξη του χώρου και στις τέσσαρες πλευρές με την διαμόρφωση δύο νέων εισόδων στον κήπο.
Κατασκευάζεται ένα μικρό αμφιθέατρο για υπαίθρια δρώμενα.
Ανακατασκευάζεται η παλιά τεχνητή λίμνη με πίδακες και ξύλινη γέφυρα.
Γίνεται πλήρης ανακαίνιση των τουαλετών, όπως και αναδιαρρύθμιση των χώρων σε αυτές, αλλά και ανακαίνιση του υπάρχοντος κτιρίου του αντλιοστασίου έτσι ώστε να είναι ενταγμένα στο χώρο.
Γίνεται συνολική ανάπλαση του χώρου με επιπλέον φυτεύσεις, δημιουργία παρτεριών, κατασκευή πεζόδρομων από βοτσαλόπλακες και κυβόλιθους κ.λ.π. παρεμβάσεις εξωραϊσμού.
Τέλος προβλέπεται η τοποθέτηση καθιστικών, παραδοσιακών φωτιστικών, πέργκολων και φυσικά εξοπλισμού παιγνιδιών παιδικής χαράς, έτσι ώστε ο ιστορικός Παιδικός Κήπος της πόλης του Αργοστολίου να αποτελέσει έναν ασφαλή και σύγχρονο χώρο δημιουργίας και ψυχαγωγίας για τα παιδιά.
Στην Πλατεία Σισσιώτισσας γίνεται γενική διαμόρφωση του χώρου των 1.622 τ.μ. Στην ανάπλαση της Πλατείας κυρίαρχο στοιχείο αποτελεί η ιστορική προσεισμική βρύση που αναδεικνύεται με την καθαίρεση των νεωτέρων παρεμβάσεων και επιχρισμάτων που έγιναν στην πέτρινη περίμετρό της και αντικατάσταση του δαπέδου και των αναβαθμών της.
Με την διαμόρφωση του χώρου δημιουργούνται στην Πλατεία τρεις διακριτοί λειτουργικοί χώροι:
Χώρος πρασίνου με χλοοτάπητα και φυτεύσεις
Χώρος παιδικής χαράς χωμάτινης επιφάνειας, με εξοπλισμό οργάνων παιδικής χαράς και με περιμετρική οριοθέτηση από φυτεύσεις θάμνων και δέντρων.
Ο κύριος χώρος της πλατείας, ο οποίος διαμορφώνεται με διαφορετικού τύπου και χρώματος πλάκες σε επιφάνεια 800 τ.μ.
Η Πλατεία Σισσιώτισσας όπως και συνολικά η ευρύτερη περιοχή των Λυκιαρδοπουλάτων, φιλοξένησε την μετασεισμική εμπορική δραστηριότητα της πόλης του Αργοστολίου, όμως μέχρι πρόσφατα, οι δεκάδες παράγκες και τα τολ προσέφεραν αφ’ ενός μεν στην υποβάθμιση της περιοχής, αφ’ ετέρου δε στην άσχημη εικόνα της εισόδου της πόλης από την παραλία.
Όμως η κατασκευή από τον Δήμο του εξαιρετικού κτιρίου του ΚΤΕΛ και η απομάκρυνση του συνόλου των παραγκών και των τολ, έδωσαν την δυνατότητα στον Δήμο να αναβαθμίσει την παραλιακή περιοχή της λιμνοθάλασσας του Κουτάβου.
Σήμερα με τρεις εργολαβίες ολοκληρώνεται το σύνολο των παρεμβάσεων ανάπλασης στην ευρύτερη περιοχή του Κουτάβου, των Λυκιαρδοπουλάτων και της Συσσιώτισσας που, μαζί με την αναβάθμιση των χώρων του Αθλητικού Κέντρου, δίνουν μια νέα ποιότητα σε αυτήν την περιοχή της πόλης που αποτελεί και σημαντική είσοδο σε αυτήν.
Οι δυο πρώτες εργολαβίες πρόκειται να ξεκινήσουν στο αμέσως προσεχές διάστημα αφού έχουν αναδειχθεί οι ανάδοχοι, η δε τρίτη, της Σισσιώτισσας (μαζί με τον Παιδικό Κήπο), πρόκειται να δημοπρατηθεί μέσα στο 2005.
5 Οκτωβρίου 2005
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)