Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ανέγερση μνημείου Εθνικής Αντίστασης στο Αργοστόλι.
Στις 12 Ιουλίου 2006 συνήλθε και συγκροτήθηκε σε σώμα η Ερανική Επιτροπή Ανέγερσης Μνημείου Εθνικής Αντίστασης στο Δήμο Αργοστολίου. Η Επιτροπή αποτελείται από τους κ.κ. Κωνσταντίνο Παπαδάτο ως Πρόεδρο, Καλλιόπη Παυλάτου ως Γραμματέα, Γεράσιμο Βασιλάτο ως Ταμία και τους Αγγελοδιονύση Δεμπόνο, Γεώργιο Μοσχόπουλο, Γεράσιμο Φόρτε και Κωνσταντίνο Χαλιώτη ως Μέλη. Έχει δε σκοπό την ανέγερση Μνημείου Εθνικής Αντίστασης στη συμβολή των οδών Χαροκόπου και Ερυθρού Σταυρού στην περιοχή των παλαιών φυλακών στο Αργοστόλι σύμφωνα με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου (248/3-10-2005).Η Επιτροπή για την πραγματοποίηση αυτού του σκοπού εξουσιοδοτείται να διενεργήσει έρανο με προαιρετικές εισφορές –βάσει διπλότυπων αποδείξεων – μεταξύ Κεφαλλονιτών της Ελλάδας και του εξωτερικού (Φ.Ε.Κ. 698/7-6-2006 και 9659/12-7-2006 απόφασης του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης).
Το κόστος του Μνημείου ανέρχεται στο ποσό των 66.750 ευρώ. Το ποσόν των 36.750 ευρώ για την κατασκευή της βάσης του Μνημείου και του περιβάλλοντος χώρου θα αναλάβει ο Δήμος Αργοστολίου (Απόφαση Δ.Σ. 248/2005). Το υπόλοιπο ποσό των 30.000 ευρώ που αντιστοιχεί στο κόστος του αγάλματος θα καλυφθεί από ερανική συμμετοχή υπό της ευθύνη της Ερανικής Επιτροπής.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)