Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Αναβίωση στο Ληξούρι το έθιμο του «Γληγοράκη» 24.6.2018
Σχολιάζοντας σατιρικά τοπικά θέματα και όχι μόνο πραγματοποιήθηκε με πολλή επιτυχία το έθιμο του «Γληγοράκη « στο Ληξούρι, στη συνοικία Λεγατάτα- Μαρτσελάτα (Στην πλατεία Ριζοσπαστών).
Συγκεκριμένα με τη βοήθεια Κ.Ε.ΔΗ.ΚΕ και ιδιαίτερα της γειτονιάς των Λεγατάτων – Μαρτσελάτων, φτιάχτηκε από τα χέρια της Σοφίας Φανουρίου Σκιαδαρέση ο αχυράνθρωπους «Γληγοράκης» και τον τοποθέτησαν στην πλατεία Ριζοσπαστών, όπου οργανωμένα εξελίχτηκε γύρω από αυτόν το σατιρικό δρώμενο για να παραχθεί η φωτιά του αϊ Γιάννη του Λαμπαδιάρη.
Την πρωτοβουλία και φέτος καθώς και τον συντονισμό είχε ο Γεράσιμος Γαλανός, που στην προσπάθειά του να διατηρήσει το έθιμο, χωρίς καινοτόμες κακότροπες υπερβολές το πραγματοποίησε με τη βοήθεια παιδιών , δίνοντας μια ιδιαίτερη νότα για τη συνέχεια της παράδοσης.
Ο Γεράσιμος Γαλανός εξήγησε τη διαδικασία του εθίμου και κόσμησε το τέλος του, πριν το άναμμα της φωτιάς, με την παρουσία δυο χορευτικών συγκροτημάτων από Πολιτιστικούς Συλλόγους Παλικής : Το χορευτικό από τον Πολιτιστικό Σύλλογο «Χωροπούλα» και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Κατωγής « Η Κουνόπετρα». ΄
Η παρουσία των : Αντιδημάρχου Παλικής, Γιώργου Κατσιβέλη και του προέδρους της Κ.Ε.ΔΗ.ΚΕ ΤΟΥ Δήμου Κεφαλονιάς, Άγγελου Κωνσταντάκη, έδωσε το ιδιαίτερο στην εθιμική εκδήλωση και με τους χαιρετισμούς τους μίλησαν θερμά γιατί πρέπει να φροντίζουμε και να διατηρούμε τα έθιμά μας και τη λαογραφία μας, που είναι η ίδια η παράδοσή μας.
Γλυκά και αναψυκτικά, ριγανάδα και άλλα εδέσματα, όλα προσφορά της γειτονιάς των Λεγατάτων και Μαρτσελάτων συμπλήρωσαν τη διαδικασία του εθίμου έως την ώρα που ξεκίνησε κάτω από όμορφη κεφαλονίτικη μουσική το κάψιμο του «Γληγοράκη». Ακολούθησε το «πήδημα της φωτιάς» από μικρούς και μεγάλους, που πραγματικά το χαιρόντουσαν, εξηγώντας ο Γαλανός τον καθαρτήριο ρόλο που έχει το έθιμο στη ζωή μας.
Ακόμη μια φορά το έθιμο αυτό που ανελλιπώς από παλιά γίνεται σε αυτή τη γειτονιά, δείχνει τη δύναμη που έχουν όλα αυτά τα έθιμα να ενώνουν τους ανθρώπους κάτω από κοινό όμορφο ενεργειακό δρώμενο.