Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ανοικτή εκδήλωση του Συνηγόρου του Παιδιού στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη
Την Παρασκευή 11 Μαΐου 2007 και ώρα 6.00 θα πραγματοποιηθεί στην Κεντρική Αίθουσα της Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης Αργοστολίου ανοικτή εκδήλωση με ομιλητή τον κ. Γεώργιο Μόσχο, Βοηθό Συνήγορο του Πολίτη και Υπεύθυνο του Κύκλου Δικαιωμάτων του Παιδιού.Ο Συνήγορος του Παιδιού είναι ένας από τους πέντε κύκλους της ανεξάρτητης συνταγματικά κατοχυρωμένης Αρχής “Συνήγορος του Πολίτη”. Αποστολή του Συνηγόρου του Παιδιού είναι η προάσπιση και η προαγωγή των δικαιωμάτων του παιδιού (ως παιδιά ορίζονται τα άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει τα 18 τους χρόνια.
Ο Συνήγορος του Παιδιού παρεμβαίνει μετά από αναφορές πολιτών σε συγκεκριμένες περιπτώσεις παραβίασης δικαιωμάτων του παιδιού, επιδιώκοντας την προστασία και την αποκατάστασή τους. Εάν το κρίνει αναγκαίο, σε περιπτώσεις σοβαρών παραβιάσεων, ενεργεί αυτεπάγγελτα. Επίσης, αναλαμβάνει πρωτοβουλίας για την παρακολούθηση και προώθηση της εφαρμογής των διεθνών συμβάσεων και της Εθνικής νομοθεσίας για τα δικαιώματα του παιδιού, την ενημέρωση του κοινού, την ανταλλαγή απόψεων με εκπροσώπους φορέων και την εκπόνηση προτάσεων που απευθύνονται στην Πολιτεία.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται στα πλαίσια της επίσκεψης του Συνηγόρου του Παιδιού κ. Γεωργίου Μόσχου στο Νομό μας, η οποία μεταξύ άλλων περιλαμβάνει συναντήσεις με εκπροσώπους των τοπικών Αρχών και φορέων, της εκπαιδευτικής κοινότητας, και των γονέων σε συνεργασία με τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλονιάς και Ιθάκης και την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεφαλονιάς και Ιθάκης.
Η είσοδος στην εκδήλωση είναι ελεύθερη για όλους τους συμπολίτες μας, που καλούνται να ενημερωθούν για την προάσπιση και προαγωγή των δικαιωμάτων του παιδιού, μέσα από αυτόν τον νέο θεσμό. Η παρουσία σας θα είναι τιμητική.
Από την Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)