Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ανοικτό θέατρο στο Αργοστόλι
Ένα εξαιρετικής σημασίας έργο για τον πολιτισμό και την ανάπτυξη του Αργοστολίου, αλλά και όλης της Κεφαλλονιάς, αποφάσισε στην τελευταία συνεδρίασή του το Δημοτικό Συμβούλιο: να κάνει πραγματικότητα το Ανοικτό Θέατρο Αργοστολίου.
Με εισήγηση του Δημάρχου Αργοστολίου κ. Γεράσιμου Φόρτε το Δημοτικό Συμβούλιο αποφάσισε την ένταξη του Ανοικτού Θεάτρου στο πρόγραμμα «Θησέας» με το ποσόν των 555.000 ευρώ από το οποίο θα εξασφαλιστεί και η απόκτηση του οικοπέδου.Όπως ανέφερε στο Δημοτικό Συμβούλιο ο Δήμαρχος, μετά από πολύχρονες αναζητήσεις, ο πλέον κατάλληλος χώρος φαίνεται να είναι αυτός του παλαιού νταμαριού της Λαγκάδας.
Σε επόμενη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου θα συζητηθεί η διαδικασία απόκτησης του οικοπέδου και θα δρομολογηθεί έτσι η κατασκευή του έργου.
Το Δημοτικό Ανοιχτό Θέατρο Αργοστολίου, σε συνδυασμό με το Δημοτικό Θέατρο «Ο Κέφαλος» είναι βέβαιο πως θα δώσει επιπλέον ώθηση στην πολιτιστική δημιουργία και γενικότερα στον πολιτισμό της Κεφαλλονιάς, ιδιαίτερα στους καλοκαιρινούς μήνες συμβάλλοντας, όχι μόνον στην τουριστική ανάπτυξη του τόπου, αλλά και στην πολιτιστική.
Αργοστόλι, 21 Σεπτεμβρίου 2005
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)