Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Αντιδράσεις Εμπόρων στην εξάπλωση των Κινεζικών καταστημάτων
Το ελληνικό οργανωμένο εμπόριο αντιμετωπίζει μια νέα απειλή από την διείσδυση των Κινέζων εμπόρων-μεταναστών και το ασκούμενο από αυτούς εμπόριο.
Το θέμα παρακολουθείται στενά από την ΕΣΕΕ, έχουν γίνει αρκετές παρεμβάσεις προς το Υπουργείο των Οικονομικών και το Υπουργείο Απασχόλησης και Κοινωνικής προστασίας, ώστε να εξετασθούν ενδεχόμενα φαινόμενα dumping, φοροδιαφυγής και παράνομης εργασίας, ενώ οι πρώτες εξορμήσεις του ΣΔΟΕ έδωσαν αποτελέσματα και δικαίωσαν τις καταγγελίες της ΕΣΕΕ περί παράνομου εμπορίου.
Το θέμα κρίνεται ως μείζονος πολιτικής σημασίας.
Ο Πρόεδρος της ΕΣΕΕ, κατά την συζήτηση του σχεδίου νόμου για το υπαίθριο εμπόριο στην Βουλή, επεσήμανε προς τους Έλληνες βουλευτές τους τεράστιους κινδύνους που εγκυμονούν για τον Δυτικό κόσμο και για την χώρα μας, οι πρακτικές της κινεζικής Πολιτείας να πριμοδοτεί την εξαγωγή του πλεονάζοντος πληθυσμού της και των προϊόντων της, μέσω απαράδεκτων μεθόδων οικονομικού και κοινωνικού dumping και του υποτιμημένου νομίσματός της.
Η ΕΣΕΕ θεωρεί ότι η αντιμετώπιση των προβλημάτων που δημιουργεί αυτή η πολιτική της Κίνας να κατακλύζει τις Αγορές του Δυτικού κόσμου με μετανάστες και προϊόντα, υπερβαίνει τις δυνατότητες αντίδραση της ελληνικής Κυβέρνησης.
Προτείνει λοιπόν την ανάληψη άμεσης πρωτοβουλίας και την μεταφορά του θέματος στα Ευρωπαϊκά όργανα και άλλους διεθνείς οργανισμούς πριν το πρόβλημα λάβει εκρηκτικές και μη αναστρέψιμες διαστάσεις.
Επίσης, προτίθεται να καλέσει άμεσα τις εργοδοτικές οργανώσεις και τη ΓΣΕΕ, προκειμένου από κοινού να τεθεί το θέμα προς την Κυβέρνηση, τα πολιτικά κόμματα και τους θεσμοθετημένους ευρωπαικούς φορείς κοινωνικού διαλόγου.
Η ΕΣΕΕ αισθάνεται την ανάγκη να τονίσει προς αποφυγή παρερμηνειών, ότι οι επισημάνσεις δεν στρέφονται εναντίον του φίλου και συμπαθούς κινέζικου Λαού, αλλά εναντίον των τυχόν αθέμιτων πρακτικών της Κινεζικής Κυβέρνησης προς την διεθνή κοινότητα και την χώρα μας.
Δηλώσεις του Προέδρου της ΕΣΕΕ στον Οικονομικό Ταχυδρόμο για τη ραγδαία διείσδυση των κινεζικών προϊόντων στην χώρά μας.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)