Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Αντικατάσταση δίκτυου ύδρευσης Αργοστολίου
Στην πρόσφατη συνεδρίασή του (20 Σεπτεμβρίου 2005) το Δημοτικό Συμβούλιο Αργοστολίου ενέκρινε την μελέτη για το υπάρχον δίκτυο ύδρευσης του Αργοστολίου.
Η μελέτη, η οποία εκπονείται από το μελετητικό γραφείο Delphi Engineering E.E. και χρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους, περιλαμβάνει τον γενικό σχεδιασμό για την αλλαγή ολόκληρου του παλαιού δικτύου ύδρευσης της πόλης του Αργοστολίου, μήκους 46 χιλ., με το πλέον σύγχρονο υλικό από πολυαιθυλένιο τρίτης γενιάς.Το δίκτυο ύδρευσης της πόλης χωρίζεται σε δυο αυτόνομες ζώνες, αυτές της χαμηλής και αυτές της υψηλής ζώνης, και η πρόβλεψη για την υδροδότηση της πόλης έχει ορίζοντα για 40 χρόνια, ήτοι μέχρι το 2045, οπότε και προβλέπεται η κατασκευή νέων δεξαμενών στην ευρύτερη περιοχή του Φαραώ, συνολικής χωρητικότητας 10.000 κ.μ. που θα προστεθούν στις σημερινές δεξαμενές των 1.600 κ.μ.
Το νέο δίκτυο θα είναι βρογχοποιημένο με βάνες ανά μικρά οικοδομικά τετράγωνα και με εκκενωτές καθαρισμού από κάθε βρόγχο για να ελαχιστοποιούνται τα προβλήματα σε περίπτωση βλάβης.
Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου περιλαμβανομένων και των αποκαταστάσεων των οδοστρωμάτων, σύμφωνα με την μελέτη, ανέρχεται στο ποσόν των 10 εκ. ευρώ περίπου.
Η μελέτη αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί εντός του 2005, οπότε και δίνεται η δυνατότητα ένταξης του έργου στα διάφορα χρηματοδοτικά προγράμματα, όπως το Γ΄ Κ.Π.Σ., ο «Θησέας» αλλά και το Δ΄ Κ.Π.Σ.
Αξιοσημείωτο είναι το ότι η μελέτη δίνει την δυνατότητα τμηματικής δημοπράτησης του έργου σε τομείς της πόλης, ιεραρχώντας τις περιοχές που εμφανίζουν τα περισσότερα προβλήματα.
Η αντικατάσταση του δικτύου ύδρευσης της πόλης του Αργοστολίου, θα επιλύσει ένα σημαντικό πρόβλημα με τις συχνές βλάβες στο παλαιό δίκτυο της πόλης και τις μεγάλες διαρροές που εμφανίζονται σε αυτό.
Αργοστόλι, 22 Σεπτεμβρίου 2005
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)