Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![ΑΟΚΙ-Οδυσσέας Ιθάκης 6-1 [20.09.2014]](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F7a712afc702743231089511e46a5c8a8_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=8d59b246)
![ΑΟΚΙ-Οδυσσέας Ιθάκης 6-1 [20.09.2014]](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F7a712afc702743231089511e46a5c8a8_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=7d6052b5)
ΑΟΚΙ-Οδυσσέας Ιθάκης 6-1 [20.09.2014]
Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΑΟΚΙ, καθώς κέρδισε με το ευρύ 6-1 τον Οδυσσέα στο Αργοστόλι, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την φάση του κυπέλλου και έτσι είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του θεσμού.
κείμενο-φωτογραφίες:Γιάννης Σγουρομάλλης
Στο πρώτο ημίχρονο αν και οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή, δεν μπορούσαν εύκολα να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, με την πρώτη φάση του παιχνιδιού να καταγράφεται στο 17ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνουν, όταν και ο Βουκελάτος από αριστέρα έκανε την παράλληλη μπαλιά, με τον Αλέκο Πολλάτο, όμως να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά μετά οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν ξανά με τον Βουκελάτο αυτή την φορά από τα δεξιά να σεντράρει, τον Αλέκο Πολλάτο να παίρνει την κεφαλιά, στρώνοντας την μπάλα στον Κόμητα με τον τελευταίο όμως να μην πιάνει καλά το σουτ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.
Σεφτέ με Βουκελάτο
Τελικά το ρόδι το έσπασε στο 39 ο Βουκελάτος, όταν μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Οδυσσέα, έγινε κάτοχος της μπάλας προλαβαίνοντας την έξοδο του αντίπαλου πορτιέρο, και με ψύχραιμο πλασέ, άνοιξε το σκορ. Πολύ ορεξάτα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Τζουγανάτου, καθώς δύο λεπτά μετά την έναρξή του ζευγάρωσαν τα τέρματά τους με τον Λογκώνη που επιχείρησε μία επικίνδυνη σέντρα-σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Τριτσαρόλη. Στο 51 έγινε και το 3-0 για τους μελανόλευκους με τον Κόμητα να δοκιμάζει τα πόδια του λίγο έξω από την αντίπαλη μεγάλη περιοχή, και με όμορφο πλασέ να πετυχαίνει και αυτό το πρώτο του γκολ για φέτος.
Και ο χορός των γκολ συνεχιζόταν…
Ο ΑΟΚΙ όντας ορεξάτος έκανε τέσσερα τα τέρματά του στο 55, όταν ο Διονύσης Πολλάτος σέντραρε από δεξιά, ο Βουκελάτος άλλαξε ελάχιστα την πορεία της μπάλας με κεφαλιά πριν από την έξοδο του Τριτσαρόλη, και με τον Λαμπρόπουλο σε κενή εστία από το ύψος της μικρής περιοχής να κάνει το 4-0. Το γκολ της τιμής πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όταν μετά από παράλληλη μπαλιά ο Μαρούλης, με κοντινό πλασέ μείωσε σε 4-1. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να μειώσει ακόμα παραπάνω στο 67, πιάνοντας ένα πολύ δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Αγκούσι σε τρομερή απόκρουση που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του και στην συνέχεια στην αγκαλιά του. Στο 75 έγινε και το 5-1 για τους οικοδεσπότες με σουτ του Λυκούδη από το ημικύκλειο της μεγάλης περιοχής, και μετά από πέντε λεπτά το 6-1, με σουτ του Διονύση Πολλάτου από πλάγια θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή.
ΑΟΚΙ (Γιάννης Τζουγανάτος): Αγκούσι, Πολλάτος Δ., Κλειτογιάννης, Καππάτος, Ευτηριάδης, Λυκούδης, Κόμητας, Δεστούνης, Πολλάτος Αλ. (46′ Λογκόνης), Βουκελάτος (56′ Παπαναστασάτος), Λαμπρόπουλος.
Οδυσσέας Ιθάκης (Σπύρος Ζερβός): Τριρτσαρόλης, Τόσκα, Μήτσουρας, Βασιλόπουλος (66′ Σόμπολας) , Νουτσάτος, Αργυρακάκης, Μαρούλης Ε., Μαλιακρίδας, Κουτσουβέλης, Προσαλέντης (85′ Λεκατσάς), Ρενάτο.
Για να βρείτε όλες τις φωτογραφίες σε υψηλή ανάλυση στο facebook πατήστε εδώ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)