Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Απάντηση της Νομαρχίας σε δημοσίευμα ιστοσελίδας
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά με το δημοσίευμα που ανέφερε ότι λεωφορείο άφησε μαθητές στην Κρανία και δημοσιεύθηκε στην ιστοσελίδα «kefaloniapress.gr».Το λεωφορείο που αναφέρεται στο σχετικό δημοσίευμα εκτελούσε δρομολόγιο από το ΕΠΑΛ Ληξουρίου προς το Αργοστόλι. Στο λεωφορείο αυτό μεταφέρονται μαθητές που φοιτούν στο ανωτέρω σχολείο από περιοχές του Αργοστολίου και διάφορων χωριών των περιοχών της Λειβαθούς και του Ελείου-Πρόνων όταν δεν εκτελείται το δρομολόγιο του ferry-boat.
Οι μαθητές αυτοί κάθε μέρα μετακινούνται με ταξί ως το λιμάνι και μετά με ferry-boat. Κατά την επιστροφή τους τα ταξί τους περιμένουν στο λιμάνι για να μεταφέρουν τους μαθητές στις κατοικίες τους.
Την Τρίτη 2/2/2010 επειδή λόγω καιρικών συνθηκών δεν εκτελέστηκε το δρομολόγιο του ferry-boat από το Ληξούρι και λόγω της αργοπορίας του λεωφορείου σε σχέση με το ferry-boat, αντί να εισέλθουν στην πόλη και να μετεπιβιβάσει τους μαθητές στα ταξί στον χώρο του λιμανιού και έτσι να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο τον χρόνο της καθυστέρησης επιστροφής των παιδιών στα σπίτια τους επέλεξε ενδιάμεσους τόπους μετεπιβίβασης. Όπως μας ενημέρωσε η κοινοπραξία τουριστικών λεωφορείων κατά την μετεπιβίβαση τηρήθηκαν οι κανόνες ασφαλείας.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)