Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Απολογισμός της εκδήλωσης των Κ.Ε.Κ
Την Κυριακή 10 Ιουνίου, σε αίθουσα του ΕΒΕΚΙ στο Αργοστόλι, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση από το Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) της Νομαρχίας. Στην εκδήλωση έγινε παρουσίαση των δραστηριοτήτων του ΚΕΚ από τον πρόεδρο του ΚΕΚ, Νομαρχιακό Σύμβουλο κ. Διονύση Αραβαντινό.Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η παρουσίαση του τμήματος κατάρτισης της Κεφαλλονίτικης Χειροτεχνίας και κυρίως του τομέα κατασκευής χειροποίητων κούκλων με τοπικές ενδυμασίες. Οι καταρτιζόμενοι είχαν την ευκαιρία να δείξουν την καλλιτεχνική τους δημιουργία, να αναφερθούν γενικότερα στην εμπειρία τους και να προκαλέσουν και άλλους να συμμετέχουν στα επιδοτούμενα προγράμματα του ΚΕΚ.
Επίσης, από τον πρόεδρο του ΚΕΚ κ. Αραβαντινό δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στις μελλοντικές δράσεις του ΚΕΚ όπως και την επέκτασή του σε Ιθάκη και άλλους Δήμους του Νομού.
Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Νομάρχης, κ. Διονύσης Γεωργάτος ο οποίος εξέφρασε τα συγχαρητήριά του προς όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης και τους συμμετέχοντες στα προγράμματα του ΚΕΚ. Ιδιαίτερα την κυρία Κάκια Αλεξάτου, την οποία χαρακτήρισε ψυχή του συγκεκριμένου προγράμματος.
Σύνεστησε δε στις καταρτισθείσες να δώσουν εμπορική συνέχεια στο αντικείμενο στο οποίο καταρτίστηκαν, σε συνεργασία και με άλλους φορείς, με δεδομένη την έλλειψη που παρουσιάζει η κεφαλλονίτικη αγορά στον τομέα της κούκλας με τοπική παραδοσιακή φορεσιά.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)