Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Απομάκρυνση των εγκαταλελειμμένων οχημάτων στο Δήμο Κεφαλλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F03638eb7945bcc506ac78f74cde3f075_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=6407a2b9)
![Απομάκρυνση των εγκαταλελειμμένων οχημάτων στο Δήμο Κεφαλλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F03638eb7945bcc506ac78f74cde3f075_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=5585d751)
Απομάκρυνση των εγκαταλελειμμένων οχημάτων στο Δήμο Κεφαλλονιάς
Ενημερώνουμε τους Δημότες μας ότι, ο Δήμος Κεφαλλονιάς με αρμόδια Υπηρεσία την Δ/νση Καθαριότητας του, μετά την υπογραφή της νέας σύμβασης με πιστοποιημένο σύστημα εναλλακτικής διαχείρισης εγκαταλελειμμένων οχημάτων θα συνεχίσει την απομάκρυνση των οχημάτων που χαρακτηρίζονται ως εγκαταλελειμμένα και έχουν αφεθεί από τους ιδιοκτήτες τους σε κοινόχρηστους χώρους.
Τα οχήματα αυτά αποτελούν πλέον απορρίμματα και είτε μεταφέρονται σε πιστοποιημένο διαλυτήριο στην περιοχή ΒΙΠΕ-Πατρών για καταστροφή και ανακύκλωση, είτε για κάποιου τύπου οχήματα στον Ο.Δ.Δ.Υ για εκποίηση, με όλες τις νόμιμες διαδικασίες.
Στις ανωτέρω διαδικασίες περιλαμβάνονται και τα εγκαταλελειμμένα μοτοποδήλατα, μηχανές και γενικά τα δίκυκλα οχήματα.Παρατηρείται το απαράδεκτο φαινόμενο, κάποιοι Δημότες μας, μέσα στις πόλεις τοποθετούν μόνιμα παλιά μοτοποδήλατα, μηχανές, ποδήλατα κλπ κυρίως παραπλεύρως επιχειρήσεων, εμποδίζοντας ουσιαστικά την ελεύθερη στάθμευση των συμπολιτών τους.
Με βάση τα ανωτέρω καλούνται όλοι όσοι τους αφορά, να μεριμνήσουν σχετικά με τα οχήματα τους, τα οποία έχουν εγκαταλειφθεί ή τοποθετηθεί μόνιμα σε κοινόχρηστους χώρους, και αποτελούν εστίες ρύπανσης και κυκλοφοριακών προβλημάτων, ώστε να μην απαιτηθεί η αναγκαστική επέμβαση του Δήμου. Εάν δεν υπάρξει ενδιαφέρον θα χαρακτηρισθούν ως εγκαταλελειμμένα, θα επικολλάται ειδικό προειδοποιητικό αυτοκόλλητο και εάν και πάλι δεν υπάρξει ενδιαφέρον από τους κατόχους, το εγκαταλελειμμένο όχημα θα απομακρύνεται με όλες τις προβλεπόμενες νόμιμες διαδικασίες.
Στην προσπάθεια μας αυτή θέλουμε αρωγό και την Αστυνομική Δ/νση Κεφαλληνίας (Τμ. Τροχαίας) σε ότι την αφορά. Η αισθητική, η κυκλοφοριακή και η περιβαλλοντική αναβάθμιση των πόλεων μας, πρέπει να αποτελεί πρωταρχικό μέλημα όλων μας.
08-01-2019 Ο Αντιδήμαρχος
Σπυρίδωνας Ματιάτος
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)