Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Αποφάσεις της Β’ Νομαρχιακής Επιτροπής
Πραγματοποιήθηκε, χθες , 30 Ιανουαρίου 2007, η δεύτερη Συνεδρίαση της Β’ Νομαρχιακής Επιτροπής, υπό την προεδρία του Αντινομάρχη, κ. Θεόδωρου Γαλιατσάτου.
Αναλυτικά η Επιτροπή:
1.Έλαβε τις προσφορές της δημοπρασίας για την ανάδειξη αναδόχων μεταφοράς μαθητών Α΄ βάθμιας και Β΄ βάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού μας για το σχολικό έτος 2006 – 2007, και της διαβίβασε στην αρμόδια για την αξιολόγησή τους Επιτροπή, η οποία συγκροτήθηκε κατά τη διάρκεια της Συνεδρίασης2.Ενέκρινε τη συμμετοχή της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης ως συνδιοργανώτριας αρχής, μαζί με το Σύνδεσμο Φιλολόγων Κεφαλονιάς και Ιθάκης, στη φιλολογική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί στις 15/2/2007 στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη με θέμα «Φιλοσοφία και λογοτεχνία, φιλοσοφία και ιστορία, φιλοσοφία και καθημερινή ζωή». Εισηγητές στην ημερίδα θα είναι καθηγητές του Πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ η συμμετοχή της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης έγκειται στην καταβολή του ποσού των 500 ευρώ, για την κάλυψη της διατροφής τους
3.Ενέκρινε την καταβολή του ποσού των 1.000 ευρώ για τη διατροφή και τη μεταφορά των μελών των συγκροτημάτων Bolero και Art of Dance στην Ιθάκη για τη συμμετοχή τους στις εκδηλώσεις που διοργανώνει Ο Σύνδεσμος Ελληνοσερβικής Φιλίας, στις 14/2/2007
4.Ενέκρινε το ποσό των 23.000 ευρώ για τη συμμετοχή του Νομού μας στις τουριστικές εκθέσεις στο Μιλάνο, τη Νάπολη και τη Ρώμη, τους δυο προσεχείς μήνες
5.Ενέκρινε τη δαπάνη του ποσού των 2.000 ευρώ για τη διοργάνωση Ημερίδας Πολιτισμού, τον προσεχή Μάρτιο, με τη συμμετοχή όλων των πολιτιστικών φορέων του νησιού, κατά τη διάρκεια της οποίας θα τιμηθεί ο Κεφαλλονίτης συγγραφέας κ. Σπύρος Αντωνάτος, για το βιβλίο του «Αργοστόλι, Η Χαμένη Πόλη»
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)