Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Αποφασίστηκε η διοργάνωση των εκδηλώσεων για τα 250 χρόνια του Αργοστολίου
Στο Δημοτικό Συμβούλιο της 7ης Δεκεμβρίου 2005 μετά από εισήγηση του Δημάρχου Αργοστολίου κ. Γερασίμου Φόρτε αποφασίσθηκε η διοργάνωση εκδηλώσεων κατά το έτος 2007 με αφορμή τα 250 χρόνια από την ανακήρυξη του Αργοστολίου ως πρωτεύουσα της Κεφαλλονιάς.
Την 20η Απριλίου 1757 υπεγράφη από τον Δόγη Φραγκίσκο Loredan η μετάθεση της πρωτεύουσας του νησιού από το μέχρι τότε Κάστρο του Αγίου Γεωργίου στη Λειβαθώ, στο Αργοστόλι.
Ο Δήμος θα τιμήσει τη σημαντική αυτή επέτειο με το ανάλογο ιστορικό βάρος. Για το λόγο αυτό προτάθηκε η σύσταση Επιστημονικής – Οργανωτικής Επιτροπής, η οποία θα έχει την ευθύνη της διοργάνωσης εκδηλώσεων, με βασικό πυρήνα ένα Συνέδριο που θα φέρει στην επιφάνεια την ιστορική διαδρομή της πόλης του Αργοστολίου. Η Επιτροπή θα αποτελείται από τον Δήμαρχο Αργοστολίου και τους κ.κ.: Πεντόγαλο Γεράσιμο -Καθηγητή Πανεπιστημίου-, Μοσχόπουλο Γιώργο – Καθηγητή Πανεπιστημίου-, Τουμασάτο Ηλία – Δ/ντή Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης-, Πετράτο Πέτρο –Ιστορικό- και Δεμπόνο Αγγελο-Διονύση – ιστορικό ερευνητή-.
Η Επιστημονική – Οργανωτική Επιτροπή εντός του πρώτου εξαμήνου του 2006 θα διαμορφώσει συγκεκριμένο πρόγραμμα εκδηλώσεων που θα τεθεί υπ’ όψιν του Δ.Σ. Επίσης, η Οργανωτική – Επιστημονική Επιτροπή θα προτείνει στο Δ.Σ. εντός του 2006 Τιμητική Επιτροπή με ενεργό ρόλο κατά την διεξαγωγή των εκδηλώσεων και που θα αποτελείται από Δημότες που έχουν διαπρέψει στην Πολιτική, Οικονομική, Κοινωνική και Πολιτιστική ζωή, εντός και εκτός της Κεφαλλονιάς, στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό, ακόμη και από πολίτες που έχουν συνδέσει τη δράση τους με το Αργοστόλι.
Είναι προφανές ότι η Δημοτική Αρχή (Δήμαρχος και Δ.Σ.) που θα προέλθει από τις εκλογές του Οκτωβρίου του 2006, θα έχει την τελική ευθύνη της διοργάνωσης των εκδηλώσεων.
Αργοστόλι, 8 Δεκεμβρίου 2005
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)