Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Από το σωματείο τουριστικών επαγγελμάτων
Από το Σωματείο Τουριστικών Επαγγελμάτων “Ο Αγιος Μηνάς”, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:
Το Σωματείο Τουριστικών Επαγγελμάτων «Ο Αγιος Μηνάς», μπροστά στην εκδίκαση της αγωγής, που έκανε σε βάρος του, το Προεδρείο του Εργατικού Κέντρου Κεφ/νιάς–Ιθάκης (Ε.Κ.Κ.Ι.), με στόχο την μη νομιμοποίηση των αντιπροσώπων του αλλά και της Διοίκησής του, καλεί τους εργαζόμενους του κλάδου αλλά και όλους τους εργαζόμενους του Νομού σε συμπαράσταση, έξω από τα Δικαστήρια την Τρίτη 22-2-2005 το πρωί, ημέρα εκδίκασης της αγωγής.
Συνάδελφοι–Συναδέλφισσες
Η ύπαρξη του Ταξικού Σωματείου μας στο χώρο των Ξεν/λων συναντά τη λυσσαλέα επίθεση των μεγαλοξενοδόχων και γενικά των Εργοδοτών.
Διώκουν συστηματικά στελέχη του Σωματείου μας, τους σέρνουν στα Δικαστήρια γιατί υπερασπίζονται τα συμφέροντα των συνάδέλφων εργαζομένων στα τουριστικά επαγγέλματα στο Νομό.
Χέρι βοηθείας σ’ αυτή την επίθεση της εργοδοσίας δίνει αντικειμενικά, και η αγωγή που κατέθεσε το Προεδρείο του Ε.Κ.Κ.Ι., σε βάρος του ταξικού μας σωματείου.Το κρατά σε ομηρία, επιδιώκει να μην έχει συνδικαλιστική κάλυψη και εκπροσώπηση, μπροστά μάλιστα στη νέα σαιζόν, μπροστά στη νέα επίθεση της κυβερνητικής πολιτικής, στα εργατικά δικαιώματα.
Συνάδελφοι – Συναδέλφισσες
Σήμερα, μόνο αν η εργατική τάξη συσπειρωθεί γύρω από το ταξικό πλαίσιο του ΠΑΜΕ θα μπορέσει:
-Να αντιμετωπίσει, τη γενικευμένη εφ’ όλης της ύλης επίθεση Κυβέρνησης – Κεφαλαίου – Ε.Ε. στα εργασιακά μισθολογικά ασφαλιστικά, δικαιώματά μας.
-Να αντιμετωπίσει την πολιτική των αναδιαρθρώσεων σε παιδεία, Υγεία – Ασφάλιση, που Ιδιωτικοποιεί και υποτάσσει τα πάντα στη λογική του κέρδους.
-Να αντιμετωπίσει την διαλυτική τακτική πού έχουν επιβάλει στο συνδικαλιστικό κίνημα οι πλειοψηφικές ηγεσίες.
-Να οργανώσει την πάλη των εργαζομένων ώστε να υπερασπιστούμε και να διευρύνουμε τα διακιώματά μας.
-Να αλλάξουμε τους συσχετισμούς στο συνδικαλιστικό κίνημα υπέρ των ταξικών δυνάμεων που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ.
Συνάδελφοι, συναδέλφισσες,
Το Σωματείο μας καλεί τους εργαζόμενους, να βγάλουν τα συμπεράσματα τους και να γυρίσουν την πλάτη τους, τόσο στο Προεδρείο του Εργατικού Κέντρου, που στηρίζει την τακτική της εργοδοσίας, όσο και στην αντεργατική πολιτική που εφαρμόζει η κυβέρνηση της ΝΔ και στηρίζει το ΠΑΣΟΚ και τα φερέφωνά τους, των μηδενικών αυξήσεων, της ανατροπής του ωραρίου και των ασφαλιστικών δικαιωμάτων, του εργασιακού μεσαίωνα, και να συσπειρωθούν γύρω από τα ταξικά συνδικάτα στο Νομό, και να δημιουργήσουν με τους μικρούς εμπόρους, τους αυτοαπασχολούμενους επαγγελματίες, τα λαϊκά στρώματα, κοινό μέτωπο ενάντια στην πολιτική που θεριεύει τα μονοπώλια και οδηγεί στη φτώχεια.
Καλεί επίσης όλους τους εργαζόμενους στον κλάδο και κάθε εργαζόμενο, να συμπαρασταθεί στο σωματείο μας, γιατί αυτή η δίωξη είναι ενάντια σε όλους τους εργαζόμενους, αφού αποτελεί προσπάθεια χειραγώγησης του Ταξικού Συνδικαλιστικού Κινήματος στο Νομό μας.
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΚΟ ΜΑΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
Αργοστόλι 18-2-2005
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)