Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Αφιέρωμα στον Μικέλη Άβλιχο από την Αδελφότητα Κεφαλλήνων & Ιθακησίων Πειραιά](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fe8b193cf33b04f1663bfdc506eac285a_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=c5a5a21a)
Αφιέρωμα στον Μικέλη Άβλιχο από την Αδελφότητα Κεφαλλήνων & Ιθακησίων Πειραιά
![Αφιέρωμα στον Μικέλη Άβλιχο από την Αδελφότητα Κεφαλλήνων & Ιθακησίων Πειραιά](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fe8b193cf33b04f1663bfdc506eac285a_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=ca8aedee)
Αφιέρωμα στον Μικέλη Άβλιχο από την Αδελφότητα Κεφαλλήνων & Ιθακησίων Πειραιά
11 Δεκεμβρίου 2017
Αφιέρωμα στον Μικέλη Άβλιχο από την Αδελφότητα Κεφαλλήνων & Ιθακησίων Πειραιά
Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση της Αδελφότητας Κεφαλλήνων & Ιθακησίων Πειραιά για τα «100 χρόνια από το θάνατο του ποιητή Μικέλη Άβλιχου» στην Ιωνίδειο Σχολή Πειραιά.
Πράγματι, ήταν ένα πολύ όμορφο & ενδιαφέρον αφιέρωμα στη ζωή του Κεφαλονίτη σατιρικού & λυρικού ποιητή που είχε συνεργαστεί λογοτεχνικά με τους Παναγιώτη Πανά & Αριστοτέλη Βαλαωρίτη, έγραψε στίχους σε ιταλική & γαλλική γλώσσα με ευθείες αναφορές στον Μυσέ και στον Ερεντιά ενώ ο Κ.Παλαμάς είχε γράψει χαρακτηριστικά: «Την δριμύτητα της σατιρικής αυτού αντενεργείας αμβλύνει ελεγειακή τρυφερότης»…
Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε ο εκπαιδευτικός – ερευνητής
κ. Γεράσιμος Σωτ. Γαλανός ο οποίος μέσα από την αφήγηση κειμένων & προβολή σπάνιου φωτογραφικού υλικού ανέδειξε σημαντικές πτυχές του έργου & του βίου του Μικέλη Άβλιχου.
Οι κ.κ Ελένη Κουνάδη – μέλος του συλλόγου “Ριφόρτσο”, και Ρεγγίνα Μπαλτσαβιά – υπεύθυνη νεολαίας της Αδελφότητας, μέσα από απαγγελίες μάς μετέφεραν στα μονοπάτια της ποίησής του.
Την εκδήλωση άνοιξε ο κ. Μάκης Αγγελετάκης, ταμίας της Αδελφότητας, καλωσορίζοντας όλους όσοι παρευρέθησαν, συμπατριώτες & φίλους, ανθρώπους των γραμμάτων & της τέχνης. Μας τίμησαν, επίσης, με την παρουσία τους η βουλευτής Κεφαλληνίας & Ιθάκης κα Αφροδίτη Θεοπεφτάτου, η Έφορος του Πειραϊκού Συνδέσμου κα Αγγιολίνα Δικαιάκου- Δανηλάτου, ο γραμματέας του Πολιτιστικού , Ιστορικού & Λαογραφικού συλλόγου Κεφαλονιάς & Ιθάκης «Το Ριφόρτσο» – κ. Ορέστης Καππάτος, ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων της Επτανησιακής Ομοσπονδίας Κερκυραίων κ. Κοσκινάς Γεώργιος, ο πρ. πρόεδρος της Αδελφότητας κ. Διονύσης Κουγιανός, ο πρόεδρος του συλλόγου Απανταχού Δηλινάδων κ. Φωτεινός Κουνάδης, ο πρόεδρος των Απανταχού Καμιναράδων κ. Ηλίας Γαλιατσάτος, η γραμματέας του συλλόγου Σαμικών & πρ.μέλος Δ.Σ. της Αδελφότητας κ. Φλωράτου Σταυρούλα, ο αν. γραμματέας της Φαιάκων Ένωσης κ. Ιωάννης Αργυροκαστρίτης, η κα Μοσχοπούλου εκπρόσωπος του συλλόγου Χαβριάτων, ο κ. Άνθης, διευθυντής του γυμνασίου της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά τον οποίο ευχαριστούμε θερμά όπως επίσης την Δευτεροβάθμια Σχολική Επιτροπή του δήμου Πειραιά & τους διευθυντές του Ημερήσιου & Εσπερινού Λυκείου για την ευγενική παραχώρηση της αίθουσας. Ευχαριστούμε για τη βοήθειά της & την ειδική γραμματέα της Αδελφότητας κ. Μάχη Αντύπα καθώς και τους κ.κ. Αργυροκαστρίτη Ιωάννη και Γαλιατσάτο Ηλία για τις φωτογραφίες & τα βίντεος του αφιερώματος.
Η πρόεδρος της Αδελφότητας, κ. Μαριολένη Νεοφύτου, χαιρέτισε την εκδήλωση επισημαίνοντας ότι η συνάντησή μας με σπουδαίες μορφές των νησιών μας που έχουν αφήσει το αποτύπωμά τους στον πολιτισμό του τόπου μας, μάς διδάσκουν & μας εμπνέουν. Προσέφερε επίσης συμβολικά δώρα στους συντελεστές του αφιερώματος μαζί με τον γ.γραμματέα της Αδελφότητας, κ. Νέστορα Παπαθεοδωράτο, & ευχήθηκε & εις άλλη όμορφη συνεργασία & μάλιστα σύντομα.
Ο κ. Γεράσιμος Γαλανός δώρισε για τη βιβλιοθήκη της Αδελφότητας «Τα άπαντα Μικέλη Άβλιχου» του Αριστείδη Ρουχωτά (1976).
Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης, ταξιδέψαμε με την υπέροχη φωνή & ερμηνεία του Σταύρου Νιφοράτου καθώς και τις ονειρικά δοσμένες μελωδίες στο πιάνο από την Κωνσταντίνα Βρεττού σε γνωστά & άγνωστα άσματα Κεφαλλήνων συνθετών, από το δίτομο έργο «Λόγια Κεφαλληνιακή Μούσα» των Γεράσιμου Γαλανού & Λαμπρογιάννη Πεφάνη.
Ακούστηκαν ” η Σπασμένη Γλάστρα, Δίχως αγάπες η ζωή, Περνάν τα χρόνια , η Βαρκούλα, Μόνο εσύ, Με ξέχασες σκληρή,
ο Όρκος, Κι όμως, Περιμένω για σένα του Μικέλη Άβλιχου, Έλα να χορέψουμε, Θέλω, Αποχαιρετισμός του Λασκαράτου”
& άλλα πολλά τραγούδια & ποιήματα που μίλησαν βαθιά στην ψυχή μας & πλημμύρισαν την αίθουσα συναισθήματα …
“Κ’ ενώ λογιάζω τη γλυκεία μου πλάνη, / κλαδάκια βλέπω γύρω του να βγάνη / καί, πριν προφθάσω να σκεφτώ λιγάκι, / το βλέπω θαλερό κυπαρισσάκι, / πού μοιάζει εσέ, κορίτσι ζηλεμένο, / οπόχεις τόσον κόσμο τρελλαμένο! ” …
Για το Δ.Σ.
Ρεγγίνα Μπαλτσαβιά
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
Ακόμη ένα Σαββατόβραδο γέμισε το My Way από κόσμο γεμάτο κέφι και τρελή διάθεση για χορό!
Ρίξτε μ…
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Στην εκδήλωση που θα πραγματοποιήσει το Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 19:00 στην αίθουσα…
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
γράφει ο Σωτ. Γαλανός
Τα ακόλουθα λόγια της γραφή μου ας είναι από καρδιάς για τον αγαπητό μας σ’…
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Ο Α.Σ. Κεφαλονιά μπορεί να περηφανεύεται για άλλη μια χρονιά για την πρόοδο των αναπτυξιακών…
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
Σε κλίμα ευφρόσυνο, με πολλά παραδοσιακά κεράσματα και ευχές, πραγματοποιήθηκε , 29 Δεκέμβρη…
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
27 Ιουλίου 2024
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Πουλάτων «Το Αγκαλάκι» διοργάνωσε το παραδοσιακό πανηγύρι του Αγίου Παντ…
27 Ιουλίου 2024
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Ξεκίνησε σήμερα η πρώτη μέρα του Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 στην παραλία του Άη Χέλη.
…
27 Ιουλίου 2024
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 26 Ιουλίου και ώρα 21.00, στα Μεταξάτα η εκδήλωση για τα 200 …
26 Ιουλίου 2024
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Παρευρεθήκαμε σήμερα στη διατομική έκθεση “Υποθαλάσσιες πολυμορφίες” / “Underwaterdiversities” …
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
17 Ιουλίου 2024
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
Eίναι το νέο σημείο αναφοράς για e-bikes, e-scooters και αξεσουάρ, την οδό Σουηδίας 125. Εκεί θα…
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
11 Ιουλίου 2024
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΤΟ ΘΕΡΙΟ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ» Σάββατο 13 & Κυριακή 14 Ιουλίου και ώρα 21:00, σ…
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
8 Ιουλίου 2024
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
Το νέο παραδοσιακό μαγειρείο στην οδό Σιτεμπόρων Αργοστόλι άνοιξε και σας περιμένει! Μια νέα …
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)
21 Ιουνίου 2024
Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου
Ο στόχος μας πάντα είναι να προσφέρουμε ποιοτικά, διαχρονικά αλλά και μοντέρνα σχέδια για την το…