Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Αύριο αρχίζει η Έκθεση Βιβλίου από τη Σχολική Βιβλιοθήκη του 2ου Λυκείου Αργοστολιού
Η Σχολική Βιβλιοθήκη του 2ου Γενικού Λυκείου Αργοστολιού σας κάνει γνωστό ότι διοργανώνει ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου, η οποία θα λειτουργεί καθημερινά από τις 13 έως τις 23 Μαρτίου 2010 και στις ώρες 10 π.μ.-1 μ.μ. και 7-9.30 μ.μ., και σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε τις παρακάτω εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο αυτής της Έκθεσης: ◙Σάββατο 13 Μαρτίου, 7.30 μ.μ.: Εγκαίνια της Έκθεσης – Ομιλήτρια η φιλόλογος του Σχολείου μας κ. Ειρήνη Τζαννάτου με θέμα «Βιβλίο και νέες τεχνολογίες».
◙ Τετάρτη 17 Μαρτίου, 7.30 μ.μ.: Παρουσίαση βιβλίου – Η κ. Σοφία Νεοφύτου, φιλόλογος του 3ου Γυμνασίου Αργοστολιού, θα παρουσιάσει το βιβλίο της κ. Σοφίας Πετρίδου – Καππάτου «Από τον Πόντο στην Κεφαλονιά. Μια πορεία – μια υπόσχεση». Θα παρευρεθεί και θα μιλήσει η συγγραφέας.
◙ Παρασκευή 19 Μαρτίου: Συζητάμε με τους λογοτέχνες – Το πρωί η συγγραφέας κ. Μαρία Σκιαδαρέση θα επισκεφθεί το Σχολείο μας και θα συνομιλήσει με την πρώτη μαθητική Λέσχη Ανάγνωσης του Σχολείου μας για τα λογοτεχνικά της βιβλία και την τέχνη της συγγραφής. Το βραδινό της ίδιας ημέρας η συγγραφέας θα βρίσκεται στο χώρο της Έκθεσης.
◙ Σάββατο 20 Μαρτίου, 7.30 μ.μ.: Οι μαθητές συζητούν – Θα γίνει συζήτηση για τη σειρά νεανικών βιβλίων της Stephenie Meyer «Το έπος του λυκόφωτος». Στο τραπέζι της συζήτησης θα συμμετάσχουν οι μαθήτριες: Κουτσούμπα Ναυσικά (2ο Λύκειο), Δόριζα Μαριάννα (1ο Λύκειο), Πόλλη Μαρίνα (2ο Λύκειο), Πολύζου Χριστίνα (2ο Γυμνάσιο) και Φωκά Ελισσάβετ (2ο Λύκειο), ενώ το ακροατήριο θα μπορεί να παρεμβαίνει με τις δικές του ερωτήσεις και απόψεις.
◙ Κυριακή 21 Μαρτίου (Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης) και Δευτέρα 22 Μαρτίου: Για τον ποιητή Γιάννη Ρίτσο – Στο χώρο της Έκθεσης θα προβάλλονται DVD σχετικά με τη ζωή, το έργο και την προσφορά του Γιάννη Ρίτσου, τα οποία προμηθευτήκαμε από το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου. Πρόκειται για τις ταινίες, παραγωγής της ΕΡΤ, «Γ. Ρίτσος – Ντοκυμαντέρ-πορτρέτο» σε σκηνοθεσία Π. Ποπλάτεφ, «Γ. Ρίτσος – Από τη σειρά “Εποχές και συγγραφείς”» σε σκηνοθεσία Τ. Ψαρρά, «Γ. Ρίτσος – Ρίζες» σε σκηνοθεσία Ρ. Μανθούλη και «Γ. Ρίτσος – Θεατρικά» σε σκηνοθεσία Λ. Χαρωνίτη.
Σας περιμένουμε.
Με εκτίμηση
Πέτρος Πετράτος
Υπεύθυνος Σχολικής Βιβλιοθήκης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)