Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Α.Σ.Κ.: Επιστροφή στις νίκες
Τα χαμόγελα επέστρεψαν στον Αθλητικό Σύλλογο Κεφαλονιάς μετά τη νίκη που διέκοψε το αρνητικό σερί και τον κράτησε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας της ΓΆ Εθνικής, επί του Κόροιβου Αμαλιάδας με 81-77. Και θα ήταν διάπλατα, αν η κακοδαιμονία που έχει χτυπήσει από την αρχή της σεζόν τον ΑΣΚ δεν συνεχιζόταν και στο συγκεκριμένο παιχνίδι, το οποίο στιγματίστηκε από τον τραυματισμό στο αριστερό γόνατο του αρχηγού της ομάδας Σταύρου Κουμανιώτη.
Ο Κουμανιώτης τραυματίστηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (3ο λεπτό), αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Αργοστολίου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Ο γκαρντ του ΑΣΚ θα υποβληθεί τις επόμενες ημέρες σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί επακριβώς το μέγεθος του τραυματισμού του, με την ευχή όλων να μην είναι σοβαρός και όσο το δυνατόν πιο σύντομα να επιστρέψει στη δράση.
Στα αγωνιστικά, η ομάδα μας, αν και προηγήθηκε με διαφορές που έφταναν και σε διψήφιο νούμερο, δεν κατάφερνε να τις διατηρήσει με αποτέλεσμα, μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα να εξελίσσεται ένα ακόμα θρίλερ στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης».
Τελικά, η ομάδα μας επέδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία και συγκέντρωση και κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΣΚ ήταν ο Θανάσης Νικολόπουλος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους.
Αξια αναφοράς, ήταν η για ένα ακόμα παιχνίδι σημαντική παρουσία του κόσμου της ομάδας, τόσο από την προσέλευσή του στο γήπεδο, όσο και από την συμμετοχή του στην ζωντανή μετάδοση του αγώνα μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας (www.askefalonia.gr).
«Ήταν ένα καλό αποτέλεσμα για μας και μία ψυχολογική τόνωση μετά τα άσχημα αποτελέσματα» δήλωσε ο Ανδρέας Καραγεώργος, ο οποίος είχε θετική παρουσία στα λεπτά που αγωνίστηκε και εν συνεχεία επεσήμανε πως: «Συνεχίζουμε κυνηγώντας ό,τι μας έχει απομείνει. Ζητάμε από τον κόσμο της ομάδας ένα μεγάλο συγνώμη για τις προηγούμενες εμφανίσεις μας. Θέλουμε να ξέρουν ότι από εδώ και πέρα θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».
Η νίκη επί του Κόροιβου αφιερώθηκε από όλους τους παίκτες στον μεγάλο άτυχο Σταύρο Κουμανιώτη. Μάλιστα, ο Καραγεώργος στέλνοντας τις ευχές του στον συμπαίκτη του τόνισε πως: «Η νίκη είναι αφιερωμένη στον Σταύρο Κουμανιώτη, ελπίζοντας να έχει αποφύγει τα χειρότερα και σύντομα να είναι κοντά μας».
Την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 15 Μαρτίου), ο ΑΣΚ θα ταξιδέψει στο Αργος για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ Πήγασος.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος – Καραβίτης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 44-33, 58-55, 81-77
ΑΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ (Παπαδάτος): Τσιριγωτάκης 13 (3), Ρουμελιώτης, Γκοτζογιάννης 11, Τσόχλας 9 (2), Κουμανιώτης, Παναγιωταράκος 12, Βούλγαρης 7, Βαβέτσης 1, Καραγεώργος 2, Νικολόπουλος 26 (1).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Νιπεργιάλης): Μπακογιάννης 11 (2), Παπαβλασσόπουλος 13 (2), Δαουλάρης 26 (4), Καλαπανίδας, Μάργαρης, Χατζηνικολάου 3 (1), Ιμπέζα 20, Μπαλτάς 4 (1).
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)