Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Βιβλίο για τα Σεπτεμβριανά του ομογενή καθηγητή Σ. Βρυώνη
Ιστορικά ντοκουμέντα για τα Σεπτεμβριανά του 1955, ορισμένα εκ των οποίων θα δουν το φως της δημοσιότητας για πρώτη φορά, περιέχονται στο νέο βιβλίο του Ελληνοαμερικανού καθηγητή ιστορίας, Σπύρου Βρυώνη. Το βιβλίο κυκλοφόρησε χθες στη Νέα Υόρκη, με τίτλο: «Ο μηχανισμός της καταστροφής» (The Mechanism of Catastrophe: The Turkish Pogrom of September 6-7, 1955, and the Destruction of the Greek Community of Istanbul) από τις εκδόσεις «GreekWorks.Com». Η επίσημη παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει σήμερα για πρώτη φορά στο Ελληνικό Γραφείο Τύπου, στο Μανχάταν.
Ο Δρ. Βρυώνης (ιστορικός, βυζαντινολόγος-ισλαμολόγος, με εκτενή και μακροχρόνια έρευνα στην ιστορία τον Βυζαντίου και της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας), δήλωσε στο ΑΠΕ ότι πρόκειται για μια μεγάλη πολυετή έρευνα που αφορά τις βιαιοπραγίες κατά των Ελλήνων της Κωνσταντινούπολης το Σεπτέμβριο του 1955.
Μεταξύ άλλων, στο βιβλίο περιέχονται αναφορές, επιστολές και δημοσιεύματα εκείνης της περιόδου, ακόμη και έγγραφα του Στέιτ Ντιπάρτμεντ, του Φόρεϊν Οφις, ακόμη και του υπουργείου Εξωτερικών της Τουρκίας.
Σύμφωνα με το συγγραφέα, τη νύχτα της 6ης προς την 7η Σεπτεμβρίου του 1955, ένα όργιο βανδαλισμών και λεηλασίας, του μεγαλύτερου ανθελληνικού προγκρόμ, επέφερε το θάνατο και τον τραυματισμό πολλών Ελλήνων, το βιασμό Ελληνίδων και την καταστροφή των ελληνικών περιουσιών με συνολική αποτίμηση ζημιάς που ξεπερνούσε τα 150 εκατομμύρια δολάρια.
Η έκδοση του βιβλίου συμπίπτει με τη συμπλήρωση 50 χρόνων από εκείνα τα τραγικά γεγονότα. Εκτός βέβαια από πολυάριθμα στοιχεία που αποδεικνύουν ένα «οργανωμένο και καλά σχεδιασμένο έγκλημα σε βάρος του Ελληνισμού», όπως τονίζει ο Δρ. Βρυώνης, ο αναγνώστης θα έχει τη δυνατότητα να διαβάσει «νεοφανείς μαρτυρίες θυτών, θυμάτων και αυτόπτων μαρτύρων».
Επίσης, σημειώνει ότι «τα γεγονότα αυτά οδήγησαν στην εκρίζωση όχι μόνο των Ελλήνων της Πόλης, αλλά και της Εβραϊκής και της Αρμενικής κοινότητας. Ταυτόχρονα, συνέβαλαν στην πτώχευση του Τουρκικού Έθνους από πνευματικής και ηθικής απόψεως, καθώς αυτό αποκόπηκε από το μακραίωνο, μοναδικά πολυπολιτισμικό του παρελθόν».
Ο Δρ. Βρυώνης δίδαξε στα πανεπιστήμια Χάρβαρντ, Καλιφόρνιας, Σικάγου και Αθηνών, ενώ έχει συγγράψει πολλά βιβλία και επιστημονικά συγγράμματα. Ίδρυσε και διεύθυνε για αρκετά χρόνια το Βρυώνειο Κέντρο Ελληνικών σπουδών στο Σακραμέντο, καθώς και το Ωνάσειο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών στην Νέα Υόρκη.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)