Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Για γέλια και για κλάμματα ή αλλιώς… όταν χρειάσθηκε ασθενοφώρο στο Λιθόστρωτο
Ένα πραγματικά απίστευτο περιστατικό, έλαβε χώρα χθες το πρωί στο Λιθόστρωτο, όταν κλήθηκε το ασθενοφόρο να παραλάβει μια γυναίκα, η οποία λιποθύμησε και χτύπησε στο κεφάλι.
Το ασθενοφόρο ειδοποιήθηκε γύρω στις 11.30 το πρωί, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει ποτέ στην πλατεία της Καμπάνας για να παραλάβει την γυναίκα, αφού …χάθηκαν τα κλειδιά για να βγουν τα κολωνάκια και να μπορέσει το ασθενοφόρο να φτάσει στον τόπο του ατυχήματος!Οι άνδρες του ΕΚΑΒ …έψαχναν για περίπου μισή ώρα (και βάλε!) να βρουν τα απαραίτητα κλειδιά για τα κολωνάκια, επικοινώνησαν με τον αντιδήμαρχο Αργοστολίου Σ. Σαμούρη, αλλά τα κλειδιά δεν βρέθηκαν ποτέ, αν και ο αντιδήμαρχος ήταν βέβαιος ότι έχουν δοθεί στα ασθενοφόρα για τέτοιες περιπτώσεις, κάτι το οποίο αρνήθηκε ο διοικητής του Νοσοκομείου Σ. Χρόνης.
Αποτέλεσμα αυτής της πραγματικά απίστευτης ιστορίας ήταν η γυναίκα να μεταφερθεί αιμόφυρτη με τα πόδια μέχρι το ασθενοφόρο από τους άνδρες του ΕΚΑΒ, κάτι το οποίο φαίνεται και από τις φωτό τις οποίες μας απέστειλε ο δημοσιογράφος και συνεργάτης της εφημερίδας μας Σ. Βούτος.
Παρόντες στο περιστατικό ήταν ο τέως πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου Γ. Αποστολάτος, αλλά και ο δημοτικός σύμβουλος και επικεφαλής της “Δημιουργικής Ανατροπής” Γ. Κατσούνης, ο οποίος όπως είπε, θα θέσει ως θέμα στο επόμενο Δημοτικό Συμβούλιο Αργοστολίου το συγκεκριμένο περιστατικό.
Φυσικά φανταστείτε τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν το περιστατικό ήταν αρκετά πιο σοβαρό και κινδύνευε μια ανθρώπινη ζωή και οι υπεύθυνοι να …τσακώνονται για το ποιος έχει τα κλειδιά για τις κολώνες!
Σίγουρα υπάρχουν πιο σύγχρονα μέτρα για το συγκεκριμένο σκοπό με ειδικές μπάρες που δουλεύουν με τηλεκοντρόλ εκτός και αν …χαθούν και αυτά!
Πηγή; Καθημερινή Φωνή 25-6-2005
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)