Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Για να μην ξεχνάμε – 12 Αυγούστου.
Στις 12 Αυγούστου … Στις 12 Αυγούστου του 1953, ο ισχυρότερος σεισμός της σύγχρονης εποχής στο Ιόνιο, μεγέθους 7,2 της κλίμακας Ρίχτερ (Μ=7,2 Richter scale), πλήττει όλη τη Δυτική Ελλάδα. Στην Κεφαλονιά, τη Ζάκυνθο και την Ιθάκη η καταστροφή είναι ολοκληρωτική: Από τα 33.300 σπίτια των νησιών, τα 27.659 καταστρέφονται ολοσχερώς, σε ποσοστό 83%. 455 άνθρωποι σκοτώνονται και 2.412 τραυματίζονται. Καταστροφές προκαλούνται και στη Λευκάδα, στην Αιτωλία και την Ηλεία. Οι μεγαλύτερες εντάσεις παρατηρούνται στο Αργοστόλι, στο Ληξούρι, στα Βαλσαμάτα, στον Ασπρογέρακα, στα Χαβδάτα και στην Αγία Ευφημία στην Κεφαλονιά (ΙΧ – Χ), και στις Βολίμες (ΙΧ+) και στην πόλη της Ζακύνθου (ΙΧ). Ο μεγαλύτερος μετασεισμός (Μ=6,3) λαμβάνει χώρα την ίδια ημέρα.
Στην Κεφαλονιά μόνο στο Φισκάρδο οι καταστροφές είναι περιορισμένες. Σημειώνεται μαζικό ρεύμα μετανάστευσης προς άλλες περιοχές της Ελλάδας και του εξωτερικού και συντελείται η οριστική παρακμή του αυθεντικού επτανησιακού πολιτισμού. Από τους 60.000 κατοίκους που ζούσαν στο νησί προσεισμικά, μένουν σχεδόν οι μισοί.
Σήμερα ο χαρακτήρας του νησιού είναι σύνθετος και μεταβατικός, πολλές συνήθειες και έθιμα εγκαταλείπονται ενώ άλλα διατηρούνται και αναβιώνουν. Η κρίση αντιμετωπίζεται με την οικονομική ανάκαμψη των τελευταίων δύο δεκαετιών, ενώ υπάρχει και έντονο ενδιαφέρον για την πλήρη πνευματική ανάκαμψη των νησιών.
mykefalonia.com
NOSTOS
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)