Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Δήλωση Γερασίμου Παναγιωτάτου – Τζάκη για το τμήμα Τ.Ε.Ι.
Ο επικοινωνιολόγος Γεράσιμος Παναγιωτάτος-Τζάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση όσον αφορά την απόφαση της Δ.Ε. του Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων για την αλλαγή αντικειμένου του Τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων:
«Η αιφνιδιαστική απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής του Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων να προτείνει στο Υπουργείο Παιδείας την πλήρη αλλαγή αντικειμένου του Τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων και τη μετατροπή του σε Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας, έρχεται σε αντίθεση με τη διακηρυγμένη επιθυμία της τοπικής κοινωνίας και των φορέων, να δοθεί έμφαση στον ιδιαίτερα κρίσιμο τομέα του τουρισμού μέσα και από τη λειτουργία ενός αναβαθμισμένου σχετικού τμήματος στο νησί μας. Τη στιγμή που ο τουρισμός αποτελεί τη βαριά βιομηχανία της χώρας μας αλλά και βασική οικονομική απασχόληση στο νομό μας, η παρουσία του Τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων στο νησί μας είναι απαραίτητη. Το γεγονός ότι υπήρξαν προβλήματα και ανεστάλη προσωρινά η λειτουργία του, δεν σημαίνει ότι το Τμήμα πρέπει να καταργηθεί. Αντιθέτως, με ελαφρά τροποποίηση και όχι αλλαγή του αντικειμένου του και με την κατάλληλη διαφήμισή του, θα μπορούσε να αποκτήσει συγκριτικό πλεονέκτημα απέναντι στα άλλα παρεμφερή τμήματα.
Το επιστημονικό πεδίο της επικοινωνίας και των δημοσίων σχέσεων είναι επίσης ιδιαίτερα σημαντικό αλλά και ελκυστικό στη σύγχρονη πραγματικότητα. Αλλωστε τα πανεπιστημιακά Τμήματα Επικοινωνίας αποτελούν την τελευταία δεκαετία σταθερή αξία στις επιλογές των υποψήφιων φοιτητών. Ο τρόπος όμως λήψης της απόφασης για την δημιουργία, μέσω μετατροπής του υπάρχοντος τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων, ανάλογου τμήματος Επικοινωνίας στο Τ.Ε.Ι. μας, φαίνεται βιαστικός και εμπεριέχει τον κίνδυνο λόγω της ελλιπούς προετοιμασίας να μην επιλεγεί από τους υποψήφιους ούτε αυτό το τμήμα. Και τότε η ρετσινιά της αποτυχίας θα πέσει συνολικά στους Κεφαλονίτες και στον τόπο μας, κάτι που σίγουρα δεν μας αξίζει. Ο τομέας της Επικοινωνίας και των Δημοσίων Σχέσεων μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο ενός από τα δύο άλλα τμήματα που θα λειτουργήσουν στο νομό μας. Με μεθοδική δουλειά και προετοιμασία θα μπορέσει να αποτελέσει πρότυπο τμήμα στο χώρο του. Όχι λοιπόν βεβιασμένες αποφάσεις. Δεν μπορεί η φήμη της Κεφαλονιάς να φθείρεται από ευθύνες άλλων. Κάθε απόφαση ή λύση πρέπει να περνά μέσα από τη συναίνεση της τοπικής κοινωνίας».
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)