Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Δήλωση του Γ. Φόρτε για την προβλήτα τον κρουαζιερόπλοιων.
Η ένταξη του έργου «Λιμενική Εγκατάσταση Κρουαζιερόπλοιων στο Λιμάνι Αργοστολίου» στο Γ’ ΠΕΠ Ιονίων Νήσων με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας κ. Σωτηρίου Βόσδου, αποτελεί μια σημαντική εξέλιξη για την τουριστική ανάπτυξη του Αργοστολίου, αλλά και συνολικά της Κεφαλλονιάς.Η διαδικασία για την σύνταξη της μελέτης του λιμανιού του Αργοστολίου ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2000 με την προκήρυξή της και στη συνέχεια με την υπογραφή της σύμβασης, τον Ιανουάριο του 2001 επί Νομαρχίας Διονύση Γεωργάτου.
Η μελέτη στο σύνολό της έλαβε την ομόφωνη έγκριση του Δημοτικού Συμβουλίου Αργοστολίου και σήμερα υλοποιείται κατά το μέρος εκείνο που αφορά στις λιμενικές εγκαταστάσεις για τα κρουαζιερόπλοια. Απομένει η ολοκλήρωση της προμελέτης για το εμπορικό λιμάνι στην περιοχή της ΔΕΗ, που θα πρέπει να αποτελέσει τον αμέσως επόμενο στόχο για το Δ΄ ΚΠΣ.
Και με την ευκαιρία αυτή, πρέπει άμεσα να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες από το Υπουργείο Τουρισμού για τον ιδιώτη επενδυτή της Μαρίνας Αργοστολίου, έτσι ώστε να έχουμε την ολοκληρωμένη λιμενική – τουριστική υποδομή στην πρωτεύουσα της Κεφαλλονιάς.
Θεωρώ ως δεδομένη την επίσπευση των διαδικασιών από εδώ και πέρα εκ μέρους της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κεφαλλονιάς και Ιθάκης που είναι και ο φορέας υλοποίησης του έργου, αφού αυτό αποτελεί έργο νομαρχιακής εμβέλειας. Έτσι ώστε, άμεσα να δημοπρατηθεί το έργο, να συμβασιοποιηθεί με τον ανάδοχο μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2006 που αποτελεί την καταληκτική προθεσμία για τα έργα του ΠΕΠ και κυρίως, να ξεκινήσει γρήγορα η εκτέλεσή του.
Ιδιαίτερα θέλω να επισημάνω το γεγονός ότι, ένα έργο μείζονος σημασίας για το Νομό μας βρίσκει στην εκτέλεσή του άψογα συνεργαζόμενους Δήμο και Νομαρχία και μάλιστα, δεν πρέπει να διαφύγει της προσοχής ότι, η παρούσα Νομαρχιακή Αρχή με τον κ. Δ. Λευκαδίτη, συνέχισε και ολοκληρώνει απρόσκοπτα την διαδικασία που ξεκίνησε η προηγούμενη του κ. Δ. Γεωργάτου.
Είναι προφανές ότι, η ανάπτυξη του τόπου μας, περνάει μέσα από την συνεργασία όλων των εμπλεκομένων φορέων.
Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος που ένα ακόμη έργο υψίστης σημασίας προστίθεται στην δυναμική αναπτυξιακή πορεία των τελευταίων χρόνων, στο Αργοστόλι και στην Κεφαλλονιά.