Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Δαμωδός Βιβλιοθήκη – εικόνα εγκατάλειψης
Ίσως λίγοι γνωρίζουν ότι το Ληξούρι έχει δύο βιβλιοθήκες την Ιακωβάτιο και τη Δαμωδό. Η Δαμωδός είναι η δημοτική βιβλιοθήκη του Δήμου Ληξουρίου, έχει πάρει το όνομα της από το Βικέντιο Δαμωδό, φιλόσοφο και θεολόγο. Στεγάζεται στο κέντρο του Ληξουριού, δίπλα στο ποτάμι, και φιλοξενεί κοντά στους 17000 τομους.Αφορμή του άρθρου αυτού είναι η αποκαρδιωτική κατάσταση που επικρατεί στη βιβλιοθήκη.Θα προσπαθήσω να σας περιργάψω ότι είδα στην επίσκεψη μου εκεί πριν απο 20 περίπου μέρες. Υπάρχει έλλειψη εξειδικευμένου προσωπικόυ και έτσι την βιβλιοθήκη προσπαθεί να λειτουργήσει μία υπάλληλος του δήμου χωρίς έχει εξειδίκευτεί στο αντικείμενο. Δεν υπάρχει ηλεκτρονικός υπολογιστής και τα βιβλία καταγράφονται σε τετράδια, κάτι που σε συνδιασμό με την έλλειψη προσωπικού κάνει την ανεύρεση βιβλίων εξαιρετικά δύσκολη. Δεν υπάρχει θέρμανση με αποτέλεσμα η βιβλιοθήκη να θυμίζει ψυγείο. Τα έπιπλα είναι φθαρμένα.Το υπόγειο της βιβλιοθήκης ειναι σχεδόν εγκαταλελημμένο με αποτέλεσμα πολλά βιβλία που βρίσκονται εκεί να έχουν σκουλικιάσει.
Συνέπειες όλων αυτών είναι η υπολειτουργεία της βιβλιοθήκης, αφού οπως μου είπε η υπάλληλος ειναι ζήτημα αν περνούν δύο η τρία άτομα κάτα τη διάρκεια της βδομάδας για να δανειστούν έστω κάποιο βιβλίο.Τα βιβλία της βιβλιοθήκης κινδυνεύουν να καταστραφούν. Το Internet φαντάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Πραγματικά ποιος θα ενδιαφερθεί να επισκευθεί μία βιβλιοθήκη που βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση. Τα ερωτήματα που δημιουργούνται είναι πολλά.Ίσως κάποιοι να πιστεύουν οτι η βιβιοθήκη «αξίζει» αυτή την απαξίωση και ότι τα χρήματα που θα δινόντούσαν για την ουσιαστική λειτουργία της βιβλιοθήκης μπορούν να δαπανηθούν πιο αποδοτικά σε κάποιο άλλο τομέα. Ίσως να εκτιμούν ότι η ευημερία ενός τόπου δεν έχει σχέση με τον πολιτισμό του. Ίσως απλώς να υπάρχει έλλειμα πληροφόρησης και κάποιοι συμβιβάζονται και προσπαθούν να καλύψουν αυτή την κατάσταση.
Σε κάθε περίπτωση δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να κρίνω κανέναν, αλλά νομίζω ότι πρέπει να δωθεί περεταίρω προσοχή στο θέμα. Κατα τη γνώμη υπάρχουν πολύ περισσότερες προοπτικές από αυτή της εγκατάληψης της Δαμωδού βιβλιοθήκης και πιστεύω ότι είναι δυνατό ένας τέτοιος χώρος να χρησιμοποιηθεί πολυπλεύρα για την πολιτιστική ανάπτυξη του τόπου και της νέας γενιάς.Σίγουρα ο Δαμωδός δεν θα ήταν περίφανος για την βιβλιοθήκη που έχει το όνομα του. Ο Λασκαράτος θα μας σατύριζε και θα μας ξεμπρόστιαζε.Είναι κρίμα που απαρνιώμαστε το κληροδότημα τόσων ακαδημαικών και λογίων που «γέννησε» αυτή η γη αφήνωντας τα πράγματα στη μοίρα τους
Ελπίζω αυτό το άρθρο να κάλυψει μέρος του ελλείματος ενημέρωσης που ίσως να υπάρχει και να αποτελέσει τη βάση για διάλογο. Οποιοσδήποτε σχολιασμός είναι ευπρόσδεκτος.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)