Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Δελτίο τύπου από το workshop 2007
Agenda 21: Τουρισμός προσιτός σε όλους!
Μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
Στις 14 Ιουνίου 2007 η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ολοκληρώνει τον δημόσιο διάλογο (διαβούλευση) με θέμα «Agenda 21 για αειφόρο και ανταγωνιστικό Ευρωπαϊκό Τουρισμό».Ονομάστηκε δε, Agenda 21 επειδή ξεκίνησε ως πρωτοβουλία με την έναρξη του 21 αιώνα.
Αξίζει να παρακολουθήσουμε την πορεία αυτής της πρωτοβουλίας :
Το 2001στη Bruge, η Προεδρία της Ευρωπαϊκή Επιτροπής αποφάσισε ότι οι τουριστικές δραστηριότητες πρέπει να καταστούν προσβάσιμες από ορισμένες κοινωνικές ομάδες κυρίως από τους νέους, τους ηλικιωμένους, τα άτομα που ζουν σε συνθήκες φτώχιας, τους άνεργους και τα άτομα με ειδικές ανάγκες, θέτοντας με αυτόν τον τρόπο τις αρχές για τον τουρισμό για όλους.
Το 2003, η ΕΕ εκδίδει τις «Βασικές κατευθύνσεις για την αειφορία του ευρωπαϊκού τουρισμού» .Σε αυτό το ντοκουμέντο η Επιτροπή προσπαθεί να δώσει απαντήσεις στο ερώτημα : Με ποιον τρόπο είναι δυνατή η διαχείριση της τουριστικής δραστηριότητας στην Ευρώπη και παγκόσμια, έτσι ώστε να διασφαλίζεται ότι δεν υπερβαίνει τα όρια των διαθέσιμων πόρων καθώς και τις δυνατότητες αναπαραγωγής τους, παράλληλα με την εμπορική επιτυχία του τομέα;
Και ταυτόχρονα θέτει τις αρχές της αειφόρου τουριστικής ανάπτυξης :
Επαγγελματική και οικονομική επιτυχία (εξασφάλιση του δικαιώματος στην εργασία)
Περιβαλλοντική προστασία
Προστασία, ανάπτυξη και ευθύνη ως προς την κοινωνία και τις πολιτιστικές αξίες της
Πριν από λίγους μήνες, τον Φεβρουάριο του 2007, δημοσιεύτηκε η μελέτη της Ομάδας Αειφόρου Τουρισμού (ΟΑΤ) με τίτλο “Δράση για περισσότερο αειφόρο τουρισμό στην Ευρώπη», όπου μεταξύ των άλλων καταγράφονται οι τρεις μηχανισμοί αειφορίας:
Αειφόροι προορισμοί
Αειφόροι επιχειρήσεις
Υπεύθυνοι τουρίστες
Η διοργάνωση του tourism Workshop 2007 είναι μια πρωτοβουλία του κ. Αλέξανδρου Παρίση, προκειμένου να συμβάλει στην αναζήτηση λύσεων και προτάσεων για την αειφόρο τουριστική ανάπτυξη των νησιών μας και να εντάξει την μικρή κοινωνία μας, στον Ευρωπαϊκό διάλογο της Agenda 21 και στον κοινό στόχο : «Τουρισμός για όλους!».
Στο «δια ταύτα» , το tourism workshop θα επικεντρωθεί στο πως και με ποιους τρόπους οι αρχές της αειφόρου τουριστικής ανάπτυξης θα δημιουργήσουν ένα ανταγωνιστικό τουριστικό brand name για την Κεφαλονιά και την Ιθάκη που θα προσφέρει στον Νομό μας οικονομικά και κοινωνικά οφέλη.
Οι εργασίες και τα συμπεράσματα του workshop θα κοινοποιηθούν στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ως συμβολική προσφορά του τόπου μας στον δημόσιο διάλογο και προβληματισμό για αειφόρο Ευρωπαϊκό τουρισμό.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
του Αλέξανδρου Παρίση
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)