Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Διάβημα του Νομάρχη, με θέμα την ονομασία της φέτας.
Ο Νομάρχης Κεφαλονιάς και Ιθάκης κ. Διονύσης Λευκαδίτης με εντονότατο διάβημα του προς τον Υφυπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων κ. Αλέξανδρο Κοντό ζητά την άμεση ενημέρωση του για το θέμα της ονομασίας της φέτας καθώς τα γεγονότα των τελευταίων ημέρων έχουν προκαλέσει αναστάτωση στους τυροκόμους και κτηνοτρόφους του Νομού μας.Αναλυτικότερα το έγγραφο αναφέρει τα εξής:
«Κύριε Υπουργέ,
Με το 1502/27.9.2005 έγγραφο δώσατε εντολή να προετοιμασθεί φάκελος για νέα οριοθέτηση της περιοχής παραγωγής φέτας ώστε να περιληφθεί ο Νομός Κεφαλονιάς & Ιθάκης στην εν λόγω περιοχή.
Με το 8246/31.10.2005 έγγραφό μας προς την επισπεύδουσα υπηρεσία του Υπουργείου σας (Δ/νση Βιολογικής Γεωργίας, Τμήμα Π.Ο.Π. ΠΓΕ ΕΠΠΕ) ζητήσαμε ενημέρωση για το στάδιο των ενεργειών και καθιστούσαμε γνωστό ότι είμεθα πάντοτε διαθέσιμοι για την παροχή κάθε στοιχείου που θα απαιτείτο για την συγκρότηση του φακέλου.
Μέχρι σήμερα δεν είχαμε καμία ενημέρωση επί του θέματος, αντιθέτως διαβάσαμε σε φύλλο τοπικής εφημερίδος είδηση ότι δεσμεύτηκαν ποσότητες τυριού «Φέτας». Το γεγονός μας επιβεβαίωσε και ο τυροκόμος, κ. Βασίλειος Τζωρτζάτος.
Όπως καταλαβαίνετε, η αναζωπύρωση ενός θέματος που θεωρούσαμε σχεδόν λυμένο, μετά από τις παραπάνω ενέργειες που έγιναν, έχει δημιουργήσει μεγάλη αναστάτωση τόσο στους τυροκόμους όσο και στους κτηνοτρόφους του Νομού μας, που πραγματικά νιώθουν μια μεγάλη ανασφάλεια για την τιμή που θα έχει το γάλα που παράγουν.
Παρακαλούμε να έχουμε την υπεύθυνη ενημέρωσή σας για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί σήμερα σχετικά με το παραπάνω θέμα».
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)