Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Διάλεξη για την επτανησιακή μπάντα από το ΤΕΙ Ι. Ν. στο Ληξούρι
Την εβδομάδα αυτή ολοκληρώνεται ο πρώτος κύκλος σεμιναρίων της εκπαιδευτικής δράσης «Συντήρηση και Επισκευή Πνευστών και Κρουστών Μουσικών Οργάνων».
Στο πλαίσιό τους, το Σάββατο 28 Ιανουαρίου και ώρα 17:30, ο Λέκτορας στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου κ. Κωνσταντίνος Καρδάμης θα παρουσιάσει διάλεξη με θέμα:
«Η Μπάντα στα Επτάνησα»
Η διάλεξη είναι ανοικτή σε κάθε ενδιαφερόμενο και προσκαλούνται να συμμετάσχουν όλα τα μέλη και οι φορείς της Τοπικής Κοινωνίας. Η εκδήλωση γίνεται στο Ληξούρι της Κεφαλονιάς, στις αίθουσες του Τμήματος (Κτίρια πρώηνΒΕΣ).
Η σημαντική αυτή εκπαιδευτική δράση, που θα συνεχιστεί και το επόμενο εξάμηνο από το Τμήμα Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, περιλαμβάνει διαλέξεις και πρακτική εξάσκηση για τη συντήρηση και επισκευή μουσικών οργάνων, οι οποίες απευθύνονται στους μαθητές των Φιλαρμονικών Σχολών της Κεφαλονιάς και στους εκπαιδευτές τους, αλλά και στους φοιτητές του Τμήματος.
Απώτερος στόχος του προγράμματος είναι ο χώρος των Επτανήσων, εκμεταλλευόμενος την πλούσια και μοναδική μουσική παράδοσή του, να καταστεί πανελλαδικό σημείο αναφοράς όσον αφορά το αντικείμενο της επιστημονικής συντήρησης των παραδοσιακών οργάνων αλλά και γενικότερα των υλικών και άυλων έργων του Πολιτισμού.
Επιστημονικός Υπεύθυνος: Επ. Καθηγητής Διονύσιος Κατερέλος
Πληροφορίες: 26710-92855 (Γραμματεία Τμήματος Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων), www.teiion.gr
Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης «Ανάδειξη του Τεχνολογικού Ιδρύματος Ιονίων Νήσων ως Διεθνούς Πόλου Εκπαίδευσης και Καινοτομίας» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο–ΕΚΤ) και απόεθνικούς πόρους.