Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Δραστηριότητα στο Εξωτερικό εν οψει προγράμματος ΙΚΙ στο νέο έτος 2006
Εκλογή του κ. Ηλία Μπεριάτου ως αντιπροέδρου
του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Πολεοδόμων (ECTP)
Ο αντιπρόεδρος του Ιδρύματος Κεφαλονιάς και Ιθάκης και πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Πολεοδόμων καθηγητής κ. Η. Μπεριάτος, εν όψει και του προγράμματος του ΙΚΙ στο νέο έτος 2006, ανέπτυξε προσφάτως δραστηριότητα στο εξωτερικό, τα αποτελέσματα της οποίας παρατίθενται στη συνέχεια. 1. Συμμετείχε στο διεθνές συνέδριο Πολεοδομίας στο Μπιλμπάο της Ισπανίας (16-21 Οκτωβρίου), απ’ όπου απέσπασε την απόφαση της διεξαγωγής του ετήσιου διεθνούς σεμιναρίου στην Κεφαλονιά ( τον Μαϊο ή Ιούνιο 2006) με δαπάνες της Διεθνούς Εταιρείας Πολεοδόμων και Χωροτακτών. Το θέμα του Σεμιναρίου είναι τα αναπτυξιακά, χωροταξικά και περιβαλλοντικά προβλήματα της Κεντρικής Μεσογείου και ειδικότερα της περιοχής Αδριατικής –Ιονίου ενώ προβλέπεται η συμμετοχή άνω των 100 επιστημόνων από το εξωτερικό και σημαντική συμμετοχή από το εσωτερικό.
2.Έλαβε μέρος στην πρόσφατη Γενική Συνέλευση του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Πολεοδόμων (ECTP) που πραγματοποιήθηκε στην Σλοβενία κατά την οποία εκλέχτηκε ομόφωνα –από τους εκπροσώπους 25 ευρωπαϊκών κρατών – αντιπρόεδρος του Συμβουλίου και μέλος της εκτελεστικής επιτροπής.
Επίσης ορίστηκε από το Συμβούλιο της Ευρώπης (Διεύθυνση Χωροταξίας και τοπίου) ως γενικός rapporteur στο διεθνές σεμινάριο που διοργανώθηκε στο ίδιο μέρος, στο πλαίσιο της Επιτροπής Υπουργών Χωροταξίας του Συμβουλίου (CEMAT). Στο σεμινάριο που είχε θέμα “ Δίκτυα πόλεων και διαχείριση του αστικού χώρου” μίλησαν ανώτεροι δημόσιοι λειτουργοί, πανεπιστημιακοί καθώς και ειδικοί εμπειρογνώμονες χωροταξίας από τις χώρες μέλη,. Ο κ. Μπεριατος είχε συνεργασία με την Διευθύντρια Χωροταξίας και Τοπίου του Συμβουλίου της Ευρώπης (κα Μ. Dejeant-Pons) για διοργάνωση μελλοντικών επιστημονικών εκδηλώσεων για το τοπίο στην Ελλάδα και τα Ιόνια Νησιά.
3.Ο κ. Η. Μπεριάτος συμμετείχε επίσης κατόπιν προσκλήσεως από το Μεσογειακό Κέντρο CALAME (Centre d’ Analyse et de Liaison des Acteurs de la Mediterranee), σε διεθνές φόρουμ εμπειρογνωμόνων που έγινε στις 24 Νοεμβρίου στην Μασσαλία με αφορμή τον εορτασμό των 10 χρόνων της Ευρωμεσογειακής Συνεργασίας. Αντικείμενο της συνάντησης ήταν «Η Ανανέωση της Μεσογειακής πολιτικής της Ευρωπαϊκής Ένωσης».
4.Στην συνέχεια έλαβε μέρος στο στρογγυλό τραπέζι του διεθνούς συμποσίου ‘Ο βιώσιμος τουρισμός στις προστατευόμενες περιοχές’ που πραγματοποιήθηκε στις 25 και 26 Νοεμβρίου στην Γαλλική πόλη Νίκαια υπό την αιγίδα του γαλλικού υπουργείου Οικολογίας και Βιώσιμης Ανάπτυξης και των περιφερειών Provence – Alpes- Cote d’ Azur και Piemonte οι ειδικοί επιστήμονες των οποίων προσκλήθηκαν από το ΙΚΙ στην Κεφαλονιά. για το πάρκο του Αίνου. Επίσης συμμετείχε σε ανάλογη εκδήλωση της επαρχίας της Μπολόνια (17/11/05), στην πόλη Σάσο Μαρκόνι, με τους δήμους της περιοχής , για την ‘Βιώσιμη τουριστική ανάπτυξη των Αππεννίνων που βρίσκονται ανάμεσα στην Μπολόνια και Φλωρεντία – Προτάσεις για ένα τουρισμό χαμηλής ταχύτητας’ καθώς επίσης και στη Φλωρεντία (5 Δεκεμβρίου) για το ‘Μεσογειακό Τοπίο’
5. Στις 9 και 10 Δεκεμβρίου συμμετείχε ως εκπρόσωπος του ελληνικού κονσόρτσιουμ, στην διεθνή συνάντηση εργασίας της συντονιστικής επιτροπής του προγράμματος URBACOST (Παράκτια αστικοποίηση και ζώνες υψηλής ιστορικής διαστρωμάτωσης) στο πλαίσιο της κοινοτικής πρωτοβουλίας INTERREG III που πραγματοποιήθηκε στην πολυτεχνική σχολή του πανεπιστημίου της Ρώμης. Στο πρόγραμμα αυτό, που έχει επικεφαλής το Κέντρο Περιφερειών Μεσογείου για το Περιβάλλον (ΚΕΠΕΜΕΠ- Med Regio) συμμετέχουν όλες οι τοπικές Ενώσεις Δήμων και Κοινοτήτων (ΤΕΔΚ) της Δυτικής Ελλάδας και των Ιονίων Νήσων και τρία ελληνικά πανεπιστήμια.. Στην συνάντηση αυτή, εκτός του κ. Μπεριάτου, παραβρέθηκε η καθηγήτρια κα Ν. Γιαννακοδήμου και η εκπρόσωπος της ΤΕΔΚ Λευκάδας.
Ο κ Μπεριάτος, αναμένεται τέλη Δεκεμβρίου στην Κεφαλονιά, για συμμετάσχει στην πρωτοχρονιάτικη εκδήλωση του ΙΚΙ.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)