Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Δραστηριότητες της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης AWISH στα Φάρσα
Στα πλαίσια του προγράμματος ΝΕΟΛΑΙΑ της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς η A W.I.S.H. – Hellas διοργανώνει μια ανταλλαγή νέων, στο χωριό Φάρσα. Το πρόγραμμα αυτό θα διεξαχθεί μεταξύ 2-13 Σεπτέμβρη με τη συμμετοχή 20 νέων από την Ισπανία, Σλοβενία, Τσεχία και Ελλάδα. Για την ομαλή διεξαγωγή του είμαστε σε στενή συνεργασία με τους αρμόδιους φορείς των Φαρσών και του Δήμου Αργοστολίου, καθώς και με τους κατοίκους, και τους ευχαριστούμε για την υποστήριξή τους. Αντικείμενο των εργασιών αποτελεί το παλιό χωριό Φάρσα, όπου εθελοντικά οι συμμετέχοντες θα καθαρίσουν ένα μονοπάτι, ώστε να γίνει πιο βατό από τους επισκέπτες αλλά και τους φοιτητές οι οποίοι εκπονούν τις έρευνές τους. Κάθε εργασία θα σέβεται το χώρο και την ιδιωτική περιουσία και θα διεξάγεται με συνοδεία κάποιου αρμόδιου από την τοπική κοινότητα.
Απώτερος σκοπός αυτών των συναντήσεων είναι η επαφή των νέων ανθρώπων με συνομίληκούς τους από άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η διάδοση των Ευρωπαϊκών πολιτισμών και η επαφή με την Ελληνική περιφέρεια. Παράλληλα με την εθελοντική εργασία στο χωριό, οι νέοι θα συμμετέχουν σε διαδραστικά παιχνίδια και συζητήσεις με αντικείμενο την πολιτιστική εκπαίδευση και τη βιώσιμη ανάπτυξη αλλά και τα διάφορα προγράμματα και δράσεις στα οποία συμμετέχουν οι ίδιοι στις χώρες τους.
(3 Σεπτεμβρίου 2006, Φάρσα – Κεφαλονιά).
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)