Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Δύο έργα του Δήμου Ελειού-Πρόννων εντάχθηκαν στον «ΘΗΣΕΑ».
Στο πρόγραμμα του Υπουργείου Εσωτερικών ΘΗΣΕΑΣ εντάχθηκε η χρηματοδότηση με 270.000 ¤, δύο σημαντικών έργων που αφορούν το Δήμο Ελειού – Πρόννων. Συγκεκριμένα, χρηματοδοτείται:
• με 200.000 ¤, το έργο της Δημοτικής Οδοποιίας Πρόννων.
• με 70.000 ¤, το έργο της μερικής αποκατάστασης του αθλητικού κέντρου Τζαννάτων.Με αφορμή την εξέλιξη αυτή, ο βουλευτής του Νομού Πέτρος Αλιβιζάτος έκανε την παρακάτω δήλωση:
«Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εσωτερικών στηρίζει έμπρακτα το έργο και την προσπάθεια των Δήμων όλης της Κεφαλονιάς. Η ένταξη στο ΘΗΣΕΑ και η χρηματοδότηση έργων ύψους 270.000 ¤ για το Δήμο Ελλειού Πρόννων αποτελεί συνέχεια της πολύ σημαντικής οικονομικής βοήθειας που έχουν δεχθεί οι ΟΤΑ του Νομού μας, μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Το οποίο αποδεικνύεται ένα σημαντικό χρηματοδοτικό εργαλείο, για την κατασκευή μιας σειράς απαραίτητων έργων σε όλους τους Δήμους. Θα ήθελα να τονίσω ότι μέσω του ΘΗΣΕΑ χρηματοδοτείται:
• Η επισκευή του Δημοτικού Θεάτρου Αργοστολίου «Ο Κέφαλος», το οποίο αποτελεί σημείο αναφοράς της μεγάλης πολιτιστικής μας παράδοσης, με κονδύλια ύψους 1,3 εκ. ¤ .
• Η μελέτη και κατασκευή δικτύου ύδρευσης για το Δήμο Αργοστολίου.
• Έργα ύδρευσης, οδοποιίας , μελέτη αποχέτευσης και επεξεργασίας λυμάτων, του Δήμου Ερίσου (1 εκ. ¤).
• Έργα ύδρευσης, κατασκευή δημοτικών παιδικών σταθμών, οδοποιία, αντιπλημμυρικής προστασία , προμήθεια μηχανολογικού εξοπλισμού, διαμόρφωσης πλατειών, βελτιώσεις αρδευτικών δικτύων στους Δήμους Ιθάκης, Λειβαθούς, Πυλαρέων, Παλικής, Σάμης, Ελειού Πρόνων, Πόρου και στην κοινότητα Ομαλών.
• Η ηλεκτροδότηση των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων Ανωγής, Καμιναράτων και Χαβδάτων ( 200 χιλ. ¤).
Θεωρώ λοιπόν ότι το πρόγραμμα ΘΗΣΕΑΣ αποτελεί σημαντικό εργαλείο ανάπτυξης για όλη την Κεφαλονιά».
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)