Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Είναι ο Ολυμπιακός Πιο Σημαντικός Από Την Κεφαλονιά;
Χθες βράδυ (19/10/04) διοργανώθηκε συνέδριο στο Mediterannee στη Λάσση. Θέμα του συνεδρίου με απλά λόγια ήταν το μοίρασμα Κονδυλίων στην περιφέρεια Ιονίων νήσων. Κατά γενική αποδοχή ένα καυτό θέμα όπου οι αιρετοί άρχοντες του νησιού μας θα έπρεπε με ζωντάνια να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούν αλλά και κάτι παραπάνω για την Κεφαλονιά.
Χθες ίσως οι περισσότεροι θυμάστε ότι έπαιζε και ο Ολυμπιακός με την Μονακό. Αναμφίβολα ένας σημαντικός αγώνας. Σε καμία περίπτωση όμως ένας αγώνας δεν είναι πιο σημαντικός από ένα συνέδριο τόσο καθοριστικό για την ανάπτυξη του τόπου μας.
Το γεγονός είναι ότι κάποιοι από τους αιρετούς μας άρχοντες βιάζονταν να φύγουν για να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Ένθερμοι οπαδοί άραγε οι «κυβερνήτες» του νησιού μας; Λέγεται ότι έφθασαν στο σημείο να ανοίξουν την τηλεόραση και μάλιστα να ζητήσουν από συνέδρους και πελάτες του Ξενοδοχείου να κάνουν ησυχία για να παρακολουθήσουν απερίσπαστοι τον αγώνα. Τι να πει κανείς…
Πάντως αν οι τοπικοί άρχοντες είναι τόσο ποδοσφαιρόφιλοι θα είχε υποστηριχθεί αρκετά πιο έντονα το τοπικό ποδόσφαιρο.
Η παραπάνω ιστορία ίσως να έχει και εύθυμο χαρακτήρα αλλά μπορεί να έχει και πιο σοβαρές προεκτάσεις για το κατά πόσον υπάρχει αγνό ενδιαφέρον από τους ανθρώπους στους οποίους έχουμε εναποθέσει τις ελπίδες για το μέλλον του τόπου μας.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)