Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εβdομαδιαίες δραστηριότητες αστυνομίας
Σύμφωνα με το δελτίο τύπου που λάβαμε από την Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας από τις 06-06-2005 έως και τις 12-06-2005 είχαμε συνολικά δύο ελαφρά τροχαία ατυχήματα με επτά ελαφρά τραυματισμένους επιβάτες. Κύριο αίτιο του ατυχήματος αυτού ήταν η κίνηση στο αντίθετο ρεύμα.
Οι παραβιάσεις είχαν ως εξής:
Για τη μέθη, βγήκαν για έλεγχο συνολικά 12 συνεργεία όπου ελέγχθησαν 94 άτομα και βεβαιώθηκαν δύο (2) παραβιάσεις.
Για τη ταχύτητα, βγήκαν για έλεγχο συνολικά 5 συνεργεία όπου βεβαιώθηκε 1 παράβαση.
Για την εβδομάδα αυτή είχε ορισθεί η παράβαση για κίνηση στο αντίθετο ρεύμα.
Για την τρέχουσα εβδομάδα ορίσθηκε η παράβαση για Αντικανονικό προσπέρασμα.
Με στόχο την πρόληψη και καταστολή της εγκληματικότητας σε όλους τους τομείς, αλλά και την παγίωση του αισθήματος ασφαλείας των Πολιτών μας, υπό την εποπτεία-καθοδήγηση του Υποδιευθυντού της Α.Δ.Κεφαλληνίας και με τις εντολές και οδηγγίες του κ. διευθυντού της Α.Δ. Κεφαλληνίας, πραγματοποιήθηκε τις τελευταίες ημέρες μεγάλης κλίμακας Αστυνομική επιχείρηση σε όλες τις περιοχές του Νομού μας (Αργοστόλι, Ληξούρι, Σάμη, Ιθάκη) στην οποία συμμετείχαν συνολικά (30) Αστυνομικοί με (7) περιπολικά οχήματα και (2) μοτοσικλέτες.
Από τους ελέγχους που διενεργήθηκαν σε άτομα και οχήματα βεβαιώθησαν συνολικά 27 τροχονομικές παραβάσεις, έγιναν 15 προσαγωγές υπόπτων ατόμων ενώ συνελήφθησαν και 5 αλλοδαποί οι οποίοι και θα απελαθούν καθόσον είχαν εισέλθει και παρέμειναν παράνομα στη χώρα.
Επίσης στα πλαίσια της προσπάθειας που καταβάλλεται από την Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας, για τον έλεγχο των καταστημάτων και την προστασία του καταναλωτή, σχηματίσθηκαν τις τελευταίες ημέρες 2 δικογραφίες σε βάρος καταστηματαρχών για αγορανομικές παραβάσεις. Ειδικότερα η μία σε βάρος ιδιοκτήτη καταστήματος SUPER MARKET, διότι η υπάλληλος σε απόδειξη ταμειακής μηχανής που έδωσε στον πελάτη εισέπραξε τιμή μεγαλύτερη από την αναγραφόμενη επί του συγκεκριμένου προϊόντος, δηλαδή η αναγραφόμενη επί του προϊόντος τιμή ήτο 0,74 Ευρώ και στην απόδειξη της ταμειακής μηχανής ανεγράφη και εισπράχθει τιμή 1,49 Ευρώ και η άλλη σε βάρος ιδιοκτήτη Ταβέρνας διότι εισέπραξε την τιμή των 20 Ευρώ για μία μερίδα τηγανιτές μαρίδες, χωρίς αυτή να αναγράφεται στον τιμοκατάλογο του καταστήματος και χωρίς να δοθεί απόδειξη στον πελάτη.
ΕΚ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)