Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εγκαίνια έκθεσης έργων ζωγραφικής του ζωγράφου Κώστα Κουνάδη
Έκθεση 15 έργων ζωγραφικής του κεφαλονίτη ζωγράφου Κώστα Κουνάδη, τα οποία ο καλλιτέχνης ευγενώς προσέφερε προς εμπλουτισμό της πινακοθήκης του Κοργιαλενείου Ιδρύματος Κεφαλληνίας, θα πραγματοποιηθεί στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο της Αίθουσας Συναυλιών της Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης Αργοστολίου, από τις 4 Νοεμβρίου 2005.Τα εγκαίνια της έκθεσης θα λάβουν χώρα την Παρασκευή, 4 Νοεμβρίου 2005 και ώρα 7.00 μ.μ. στην Μεγάλη Αίθουσα της Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης Αργοστολίου.
Για την έκθεση, αλλά και τη συνολική εικαστική παρουσία του καλλιτέχνη, θα μιλήσει η Επίκουρη Καθηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Δώρα Μαρκάτου.
Παράλληλα, στο μυθιστόρημα «Γράμμα από τη Βαγδάτη», της συζύγου του ζωγράφου κ. Έλλης Κανέλλου-Κουνάδη θα αναφερθεί ο διευθυντής της Βιβλιοθήκης Ηλίας Τουμασάτος.
Θα ακολουθήσει ξενάγηση των παρευρισκομένων στο χώρο της έκθεσης.
Καλούνται όλοι οι συμπολίτες μας να παρακολουθήσουν την εκδήλωση και να γνωρίσουν από κοντά το εικαστικό έργο του Κώστα Κουνάδη. Η είσοδος στην εκδήλωση είναι ελεύθερη για το κοινό.
Το Κοργιαλένειο Διοικητικό Συμβούλιο Κεφαλληνίας αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει θερμά τον ζωγράφο κ. Κώστα Κουνάδη για την ευγενική προσφορά του προς το Ίδρυμα, που ανοίγει το δρόμο για τη δημιουργία Πινακοθήκης στην Κεφαλονιά, ένα νησί με μεγάλη παράδοση στις εικαστικές τέχνες, αλλά και πολυσχιδή σύγχρονη εικαστική δραστηριότητα.
Η έκθεση θα λειτουργεί, από τις 4 Νοεμβρίου, από Τρίτη έως και Παρασκευή, και ώρες 17.30- 20.30 το απόγευμα, με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.
Αργοστόλι, 31-10-05
Εκ του Κοργιαλενείου Ιδρύματος Κεφαλληνίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)