Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εγκρίσεις επενδυτικών σχεδίων από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων
Με απόφαση της Γνωμοδοτικής Επιτροπής η οποία συνεδρίασε την Δευτέρα 3.04.06 υπό την προεδρεία του γενικού Γραμματέα της ΠΙΝ κ. Σωτήρη Βόσδου στην Περιφέρεια Ιονίων Νήσων, εγκρίθηκαν στα πλαίσια του νέου Αναπτυξιακού Νόμου 3299/2004 ένδεκα (11) επενδυτικά σχέδια συνολικού προϋπολογισμού 7.048.899 € και επιχορήγησης 3.300.801,45 € Τα οκτώ (8) επενδυτικά σχέδια αφορούν στον ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ ( εκσυγχρονισμός ξενοδοχείων στην Κέρκυρα, στην Λευκάδα, στη Ζάκυνθο και στη Κεφαλονιά) και είναι συνολικού προϋπολογισμού 6.287.654 € και εγκριθείσας επιχορήγησης 2.972.903,45€ .
Τα τρία (3) επενδυτικά σχέδια αφορούν στον ΚΛΑΔΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗΣ συνολικού προϋπολογισμού 761.245 € και επιχορήγησης 327.898 €
Από τις επενδύσεις αυτές προβλέπεται η δημιουργία δεκαεννιά (19) νέων θέσεων εργασίας και η διατήρηση των 89 υφιστάμενων.
Με την έγκριση και αυτών των επενδύσεων έχουν υπαχθεί συνολικά στο νέο Αναπτυξιακό Νόμο: στον τομέα του τουρισμού 20 επενδυτικά σχέδια από τα Ιόνια Νησιά, προϋπολογισμού 17.555.966€ και επιχορήγησης 7.965.059,45 € και στον τομέα της μεταποίησης 6 επιχειρήσεις προϋπολογισμού 2.826.245€ και επιχορήγησης 1.082.598€
Τέλος έχουν υποβληθεί και θα εξετασθούν σε επόμενες συνεδριάσεις έξι (6) επενδυτικές προτάσεις που αφορούν στον τουριστικό κλάδο προϋπολογισμού 5.495.925 € και επιχορήγησης 2.717.135€.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)