Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εθελοντική… «σκούπα»
Με εθελοντικό κάλεσμα των πολιτών, η Δημοτική Αρχή Αργοστολίου, επιχείρησε να… αντιμετωπίσει την σημαντική έλλειψη προσωπικού στον τομέα της καθαριότητας. Στο πλαίσιο αυτό, το πρωί της περασμένης Κυριακής, πραγματοποιήθηκε εθελοντικός καθαρισμός, στη παράκτια ζώνη και στο περιαστικό άλσος, στο Φανάρι, παρουσία του Δημάρχου, Γιώργου Τσιλιμιδού και άλλων εκπροσώπων της Δημοτικής Αρχής.Συγκεκριμένα, το ραντεβού είχε κλειστεί στο Μαϊστράτο και μέχρι τις Καταβόθρες, πραγματοποιήθηκε χορτοκοπή και αποκομιδή απορριμμάτων.
Η πρώτη διαπίστωση, ήταν η άθλια εικόνα της περιοχής που ολοφάνερα αποδείκνυε πως οι πολίτες σε καμία περίπτωση δε σέβονται το περιβάλλον και δεν έχουν την συνείδηση πως το καθαρό φυσικό περιβάλλον είναι υπόθεση όλων.
Ο κ. Τσιλιμιδός, σε δήλωσή του ανέφερε πως ο Δήμος αντιμετωπίζει σημαντικές ελλείψεις προσωπικού με αφορμή και το θέμα των συμβασιούχων, που φθάνουν τον αριθμό των 25 ατόμων στον τομέα της καθαριότητας, με αποτέλεσμα όπως τόνισε να έρχονται εις πέρας με δυσκολία οι καλοκαιρινές ανάγκες, που εξαιτίας του τουρισμού, είναι ιδιαίτερα αυξημένες.
«Στο πλαίσιο αυτό πήραμε την πρωτοβουλία τους εθελοντικού καλέσματος των πολιτών θέλοντας όμως να περάσουμε και το μήνυμα της ευαισθητοποίησης του κόσμου», επεσήμανε ο κ. Τσιλιμιδός και συμπλήρωσε πως παρόμοιες πρωτοβουλίες θα συνεχισθούν.
Παράλληλα, ο Δήμαρχος Αργοστολίου, εξέφρασε την πικρία για την κακή αγωγή όπως είπε των πολιτών και τόνισε πως όλοι θα πρέπει να συμμορφωθούν στο πλαίσιο σεβασμού του περιβάλλοντος.
Να σημειωθεί πως από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη θα ακολουθήσουν εθελοντικές πρωτοβουλίες και σε άλλα θέματα.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)