Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![«Εθελοντικός καθαρισμός του Θαλασσόμυλου στο Αργοστόλι»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F9feff91f2d51b6e245a56f7dffc69ada_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=ab77c9ac)
![«Εθελοντικός καθαρισμός του Θαλασσόμυλου στο Αργοστόλι»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F9feff91f2d51b6e245a56f7dffc69ada_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=92a4b919)
«Εθελοντικός καθαρισμός του Θαλασσόμυλου στο Αργοστόλι»
Σε μία εθελοντική δράση ουσίας και υψηλού συμβολισμού προχώρησε το Κίνημα Ενσυνείδητης Κατανάλωσης τη 2 η μέρα της νέας χρονιάς.
Μερικά από τα μέλη του μαζί με τις οικογένειές τους, επισκέφθηκαν τον ερειπωμένο Θαλασσόμυλο, που όμως έσφυζε από σκουπίδια, και αφού απόλαυσαν τα προνόμια της πλούσιας φύσης που τον περιβάλλει, προχώρησαν σε καθαρισμό των τάφρων και ορισμένων σημείων του περιβάλλοντα χώρου.
Ωστόσο, σίγουρα υπάρχει ακόμη αντικείμενο για περαιτέρω επισκέψεις…
Μαζί είχαμε και τα παιδιά μας προκειμένου να γίνονται μάρτυρες αυτής της πρακτικής και να μαθαίνουν μέσω του πιο δραστικού μαθήματος, αυτού της μίμησης, ότι η φύση που μας περιβάλλει δεν είναι απλώς ένα μέρος που μπορούμε να επισκεφθούμε και να χρησιμοποιήσουμε, αλλά είναι το ίδιο μας το σπίτι και θα πρέπει να το προσέχουμε, να το διατηρούμε και να το διαφυλάσσουμε όπως ακριβώς κάνουμε με τις οικίες μας.
Αυτή δράση η οποία θα έχει συνέχειες και σε άλλα μέρη του νησιού, έρχεται ως προάγγελος μιας ανοικτής συνάντησης διαλόγου που θα πραγματοποιήσει το Κίνημα Ενσυνείδητης Κατανάλωσης σε συνεργασία με την Πολιτιστική Εστία Κεφαλονιάς και την Plastic Free Greece, όπου θα προβληθεί το διεθνές αναγνωρισμένο ντοκιμαντέρ «A plastic ocean» με ελληνικούς υπότιτλους, το οποίο πραγματεύεται την πλαστική ρύπανση των θαλασσών μας. Η εν λόγω προβολή θα πλαισιώνεται με πλούσιο πρόγραμμα που θα γίνει δημοσίως γνωστό λίγες μέρες πριν την εκδήλωση.
Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Παναγή Δελακά, προϊστάμενο της υπηρεσίας καθαριότητας του Δήμου, για τη βοήθεια ως προς την απομάκρυνση των σκουπιδιών που συλλέξαμε καθώς δε χωρούσαν στα αυτοκίνητά μας. Επισυνάπτονται φωτογραφίες με την πρότερη και τη νέα κατάσταση στο Θαλασσόμυλο.
Για το Κιν.Εν.Κατ.,
Γιάννης Βαρούχας
https://www.facebook.com/groups/519226528099673/
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)