Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εκδήλωση για Ιταλούς δημοσιογράφους
Σε μια ζεστή φιλική ατμόσφαιρα στις εγκαταστάσεις, του Ναυτικού Ομίλου Αργοστολίου (ΝΟΑ), φιλοξενήθηκαν τη Δευτέρα, 9/7/2007, μέλη και δημοσιογράφοι του ιταλικού εθνικού τηλεοπτικού σταθμού RAI, με παρουσία του Νομάρχη Διονύση Γεωργάτου, του Αντινομάρχη Θ. Γαλιατσάτου, του Προέδρου του ΝΟΑ Λ. Νιφοράτου, μελών του Δ.Σ.
Το συνεργείο της ιταλικής τηλεόρασης συμμετέχει στην ιστιοπλοϊκή διαδρομή πέντε σκαφών υπό την επωνυμία «Στα ίχνη του Αινεια», που πραγματοποιεί η Ναυτική Ένωση Ιταλίας σε συνεργασία με την Διεθνή Οργάνωση Προστασίας Περιβάλλοντος, το Ιταλικό Υπουργείο Περιβάλλοντος και την Επαρχία Ρώμης. Η εν λόγω θαλάσσια διαδρομή έχει ήδη ξεκινήσει από τη Ρώμη και προβλέπεται να ακολουθήσει τη διαδρομή του μυθολογικού πλου του Αινεία και να τερματίσει στις 6 Αυγούστου στην Τροία. Σκοπό της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας είναι η ετοιμασία ενός προγράμματος τηλεταινιών ευαισθητοποίησης των πολιτών όσον αφορά την προστασία αλλά και της προβολή του θαλάσσιου πλούτου της Μεσογείου.
Στην εκδήλωση, που έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του ΝΟΑ, το χορευτικό μουσικό συγκρότημα «Ιόνιος Πνοή», υπό την καθοδήγηση της δασκάλας χορού κυρίας Μαρίας Βουτσινά, χόρεψε παραδοσιακούς χορούς. Επίσης παρουσιάστηκαν και προσφέρθηκαν τοπικά εδέσματα, γλυκά και κρασιά.
Η συνάντηση και φιλοξενία των δημοσιογράφων της RAI έγινε στα πλαίσια της προβολής των Ιονίων Νήσων στην Ιταλία. Στην διάρκεια της εκδήλωσης ο Νομάρχης παραχώρησε στη RAI συνέντευξη Τύπου προβάλλοντας τις φυσικές ομορφιές των Νησιών μας, ενώ αναφέρθηκε και στους δεσμούς φιλίας που έχουν αναπτυχθεί ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια ανάμεσα στους δύο λαούς.
Το πρόγραμμα των δημοσιογράφων περιελάμβανε περιήγηση των Νησιών μας με ιστιοφόρο, και με σταθμούς στο Φισκάρδο, στο Αργοστόλι και στο Βαθύ Ιθάκης.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)