Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εκδήλωση για τον Τουρισμό στην Αστόρια από τον Υφυπουργό Τουρισμού
Εκδήλωση για τον τουρισμό με ομιλητή τον υφυπουργό τουρισμού πραγματοποιήθηκε στο Χιώτικο Σπίτι στην Αστόρια την περασμένη Κυριακή. Η πρωτοβουλία για την συγκέντρωση αυτή ήταν της Δωδεκανησιακής ομοσπονδίας και του Νισουριακού Συλλόγου ενώ συνδιοργανωτές ήταν και ο «Κέφαλος» Νέας Υόρκης, η Κεφαλληνιακή Αδελφότητα, η Ιόνιος Πολιτιστική Ομοσπονδία και η Ομοσπονδία Κεφαλλονιτών & Ιθακησίων Νέας Υόρκης. Από τον Κέφαλο παρόντες ήταν ο πρόεδρος Νίκος Αλυσανδράτος, η κ. Πόπη Μιχαλάτου, κ. Δαμιανός ματαφιάς, ο κ Πατρίκιος, κ. Ζαπάντης, κ. Πιεράτος, η κ. Μαρία Βαγγελάτου ενώ την Αδελφότητα εκπροσώπησε ο κ. Κώστας Βαγγελάτος.
Ο υφυπουργός στην ομιλία του έκανε αναφορά στις ομορφιές της Κεφαλλονιάς. Την επομενη μέρα αναχώρησε για το συνέδριο με θέμα κρουαζιερόπλοια στο Miami όπου ήταν ο κεντρικός ομιλητής.
Κάλεσμα στην ελληνική ομογένεια της Νέας Υόρκης να συνεχίσει τη στήριξη των προσπαθειών της κυβέρνησης για την περαιτέρω ανάπτυξη του ελληνικού τουρισμού, απηύθυνε ο υφυπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού κ. Γιώργος Νικητιάδης.
Σε μία μεγάλη συγκέντρωση ομογενών που πραγματοποιήθηκε χθες στην Αστόρια, ο κ. Νικητιάδης αναφέρθηκε στο νέο «πρόσωπο» του ελληνικού τουρισμού και στις ενέργειες που δρομολογούνται για τον εκσυγχρονισμό και την ανάπτυξή του. Ιδιαίτερη αναφορά έκανε στα μέτρα και τις δράσεις για τον εμπλουτισμό των προσφερόμενων υπηρεσιών, μέσα από την ανάπτυξη των θεματικών ενοτήτων στον τουρισμό, στις στοχευμένες ενέργειες για την προβολή και στο άνοιγμα νέων αγορών. «Χαράξαμε και υλοποιούμε συντονισμένα μια νέα στρατηγική για τον τουρισμό που θα μεγιστοποιήσει τα οφέλη για τον κλάδο και την εθνική οικονομία γενικότερα», τόνισε ο κ. Νικητιάδης αναφερόμενος στις διαδοχικές επαφές και συνομιλίες που έχει το τελευταίο χρονικό διάστημα σε συνεννόηση με τον υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού κ. Παύλο Γερουλάνο σε μεγάλες πόλεις του εξωτερικού με παράγοντες της παγκόσμιας τουριστικής αγοράς.
Τα μηνύματα -τόνισε- είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά και όλα συνηγορούν ότι ο ελληνικός τουρισμός μπαίνει σε μία φάση σταθερής ανάπτυξης για τα επόμενα χρόνια με ποιοτικούς προσανατολισμούς. Η εξειδίκευση των υπηρεσιών που θα συμβάλει και στην επιμήκυνση της τουριστικής περιόδου και στην ισόρροπη ανάπτυξη του τουρισμού σε ολόκληρη τη χώρα και η ανάδειξη των συγκριτικών πλεονεκτημάτων που διαθέτει η χώρα ως τουριστικός προορισμός, αποτελούν την αιχμή της εφαρμοζόμενης πολιτικής στον τουρισμό, σημείωσε ο κ. Γ. Νικητιάδης.
Κατά την επίσκεψη του στη Νέα Υόρκη ο υφυπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού είχε σειρά επαφών με τους σημαντικότερους τουριστικούς πράκτορες και εκπροσώπους ταξιδιωτικών οργανισμών που διακινούν τουρίστες προς την Ελλάδα. Τους ενημέρωσε για τα προγράμματα και τις προοπτικές που δημιουργούνται ενώ τους διαβεβαίωσε ότι θα παράσχει κάθε δυνατή βοήθεια στο έργο τους.
Ο κ. Νικητιάδης στο πλαίσιο των επαφών του στη Νέα Υόρκη συναντήθηκε και με τον Πρόεδρο της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων της Αμερικανικής Γερουσίας, Γερουσιαστή Ρόμπερτ Μενέντεζ, τον οποίο προσκάλεσε να επισκεφθεί και φέτος την Ελλάδα για διακοπές. Ο κ. Μενέντεζ αποδέχθηκε την πρόσκληση και δήλωσε ότι θα το πράξει εφόσον του το επιτρέψουν οι ανάγκες της προεκλογικής προετοιμασίας, που ήδη έχουν ξεκινήσει στις Ηνωμένες Πολιτείες, για τις επόμενες εκλογές του χρόνου.
Κατά την επίσκεψη του στη Νέα Υόρκη, που ολοκληρώθηκε χθες, ο υφυπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού, παρευρέθηκε και σε εκδήλωση – αφιέρωμα στο Μάνο Κατράκη, που πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού.
Ο υφυπουργός θα επισκεφθεί σήμερα το Τerpon Springs και αύριο το Μαϊάμι, όπου θα είναι βασικός ομιλητής στο μεγαλύτερο παγκόσμιο συνέδριο για τις κρουαζιέρες.
www.nikitiades.gr
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)