Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εκμάθηση της Ελληνικής Γλώσσας ως Δεύτερης σε Εργαζόμενους Μετανάστες ΙΙ
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας ως δεύτερης σε εργαζόμενους Μετανάστες ΙΙ» έχει σχεδιαστεί και εποπτεύεται από τη Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Γ.Γ.Ε.Ε.) του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠ.Ε.Π.Θ.) και υλοποιείται από το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.ΕΚ.Ε.) της Γενικής Γραμματείας Εκπαίδευσης Ενηλίκων.
Εντάσσεται στο Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ. II του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (Μέτρο 1.1. , Ενέργεια 1.1.2. Γ) και συγχρηματοδοτείται από το Ε.Κ.Τ. κατά 75%.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας ως δεύτερης σε εργαζόμενους Μετανάστες ΙΙ» εκπαιδεύει ενήλικες εργαζόμενους μετανάστες στην ελληνική γλώσσα και τους εισάγει στον ελληνικό Πολιτισμό διδάσκοντάς τους στοιχεία αυτού και της σύγχρονης ελληνικής πραγματικότητας.
Απευθύνεται σε εργαζόμενους Μετανάστες ανεξαρτήτως εθνικότητας, καθώς και σε συζύγους Ελλήνων υπηκόων, με στόχο την ομαλότερη ένταξή τους στην ελληνική πραγματικότητα και τη συνοχή της οικογένειας.
Στόχοι του προγράμματος είναι:
•Η αποτελεσματική λειτουργία των Μεταναστών στην οικονομική, κοινωνική και
•πολιτισμική ζωή της χώρας
•Η ενίσχυση της απασχολησιμότητάς τους
•Η καταπολέμηση του αποκλεισμού τους από τις εν γένει κοινωνικές δραστηριότητες
•Η συμμετοχή στη διαδικασία πιστοποίησης της ελληνομάθειας, για όσους το επιθυμούν
Τμήματα μάθησης θα λειτουργήσουν και στην Περιφέρεια Ιονίων Νήσων και συγκεκριμένα στους Νομούς Κεφαλληνίας & Ιθάκης και Κέρκυρας.
Το πρόγραμμα εκπαίδευσης είναι δομημένο σε τέσσερα επίπεδα μάθησης διάρκειας 100 ωρών το καθένα.
Στο τέλος του Β’ επιπέδου του προγράμματος όσοι από τους εκπαιδευόμενους το επιθυμούν θα μπορούν να συμμετάσχουν στις εξετάσεις πιστοποίησης επάρκειας της ελληνομάθειας Α΄ επιπέδου. Στο τέλος του Γ΄ επιπέδου του προγράμματος θα μπορούν να συμμετάσχουν στις εξετάσεις πιστοποίησης επάρκειας της ελληνομάθειας Β΄ επιπέδου. Στο τέλος του Δ΄ επιπέδου του προγράμματος θα μπορούν να συμμετάσχουν στις εξετάσεις πιστοποίησης επάρκειας της ελληνομάθειας Γ΄ επιπέδου. Στα τμήματα μάθησης θα μπορούν να εντάσσονται εκπαιδευόμενοι μετά από σχετική αίτησή τους.
Το πρόγραμμα υλοποιείται από τις 6 Σεπτεμβρίου και θα διαρκέσει ως το Μάρτιο του 2007.
Πληροφορίες:
1. Κ.Ε.Ε. Νομού Κεφαλληνίας & Ιθάκης τηλ: 26710 25402
2. Κ.Ε.Ε Νομού Κέρκυρας τηλ: 26610 23345
3. Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων τηλ: 210 2584804, Fax: 210 2530349, website: www.ideke.edu.gr
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)