Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εκπόνηση μελέτης για τις Περιοχές Οργανωμένης Ανάπτυξης Υδατοκαλλιεργειών
Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 27 Μαρτίου 2006 στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση, παρουσία των αρμοδίων υπηρεσιών, ενημέρωση από ερευνητές του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών Ινστιτούτου Ωκεανογραφίας (ΕΛΚΕΘΕ) και της εταιρίας συμβούλων LAMANS, στους οποίους έχει ανατεθεί από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων η εκπόνηση μελέτης για τις Περιοχές Οργανωμένης Ανάπτυξης Υδατοκαλλιεργειών (Π.Ο.Α.Υ) της Περιφέρειας, έναν τομέα, που ο Νομός Κεφαλονιάς και Ιθάκης έχει, κατά κύριο λόγο, τη δεσπόζουσα θέση.
Στο πλαίσιο αυτής της ενημέρωσης έγινε ανταλλαγή απόψεων για τις περιοχές που είναι περιβαλλοντικά και χωροταξικά δυνατό να αναπτυχθούν οι υδατοκαλλιέργειες. Η σημερινή μελέτη δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί και οι μελετητές θεωρούν πολύ σημαντικές τις απόψεις των τοπικών φορέων και γι’ αυτό το λόγο θα γίνουν και νέες επαφές και ενημέρωση με τους Δήμους, Αλιευτικούς Συλλόγους και άλλους φορείς του Νομού.
Κατά τη συζήτηση εξετάστηκε η δυνατότητα ανάπτυξης των υδατοκαλλιεργειών στο Νομό μας, στο πλαίσιο μιας ολοκληρωμένης και αειφόρου ανάπτυξης των νησιών μας.
Στη σύσκεψη, η οποία πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Συνεδριάσεων του Νομαρχιακού Συμβουλίου, παρευρέθησαν ο Αντινομάρχης Κεφαλληνίας και Ιθάκης, κ. Σωτήρης Κουρής, η Διεύθυνση Σχεδιασμού και Προγραμματισμού και το Τμήμα Αλιείας της Ν.Α., οι εκπρόσωποι του ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε., κ.κ. Μανώλης Τσαπάκης και Παναγιώτης Παναγιωτίδης και ο εκπρόσωπος της εταιρείας LAMANS, κ. Νίκος Αναγνόπουλος.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)