Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εντάχθηκε το Αλιευτικό Καταφύγιο Κατελειού.
Το έργο «Κατασκευή Αλιευτικού Καταφυγίου Κατελειού, Ν. Κεφαλονιάς», εντάχθηκε στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Αλιείας 2000 – 2006. Ο τελικός δικαιούχος του έργου είναι η Διεύθυνση Δημοσίων Έργων της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων.
Το φυσικό αντικείμενο του έργου αφορά:
• Την επέκταση υφιστάμενου προσήμενου μώλου κατά 70μ, ώστε να έχει συνολικό μήκος 178μ.
• Κατασκευή υπήνεμου μώλου μήκος 160μ.
• Κατασκευή κρηπιδωμάτων παραβολής σκαφών, συνολικού μήκους 188μ, με ωφέλιμα βάθος 3,5μ, από τα οποία τα 81μ κατασκευάζονται όπισθεν τμήματος του υπήνεμου μώλου, ενώ τα υπόλοιπα 107μ κατά της παραλιακής ζώνης.
• Κατασκευή ράμπας.
• Εκσκαφή πυθμένα μέχρι στάθμη 3,50μ
• Δίκτυο παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, νερού, τηλεφώνου στα σκάφη.
Ο επιλέξιμος προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στο ποσό των 2.200.000¤. Πρόκειται για ένα έργο ουσιαστικής σημασίας για τον Δήμο Ελειού – Πρόννων, μιας και με την ολοκλήρωση του θα συμβάλλει στην οικονομική και κοινωνική αναβάθμιση της περιοχής.
Η Νομαρχιακή Αρχή υποστήριζε και προωθούσε από την αρχή όλες τις ενέργειες που απαιτούνταν προκειμένου να ενταχθεί το έργο στο ΕΠ.ΑΛ. 2000 – 2006, και θα συνεχίσει να το παρακολουθεί καθ΄ όλη την διάρκεια της υλοποίησης του.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)