Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εντυπωσιακό το καρναβάλι στο Ληξούρι
Εντυπωσιακό όπως πάντα ήταν και το φετινό καρναβάλι στο Ληξούρι. Η καρναβαλική πρωτεύουσα της Κεφαλονιάς παρουσίασε ένα όμορφο θέαμα από 21 πολυάριθμα group με φοβερό κέφι και έντονη σατυρική διάθεση. Τα θέματα που κυριάρχησαν ήταν η επικαιρότητα με τους παπάδες, το fame story, αλλά και τα τηλεοπτικά παράθυρα. Ενώ έντονη ήταν και η «Ληξουριώτικη κουρλαμάδα», που πραγματοποίησε μια συναρπαστική εμφάνιση και κατάφερε να «κλείσει» τον δήμαρχο της πόλης μέσα στο φρενοφορείο… Οι πολιτικοί μας δεν γλίτωσαν την σάτιρα και μάλιστα απέκτησαν περίοπτη θέση μέσα σε κορνίζες. Εντυπωσίασαν επίσης οι «νύφες από το εξωτερικό», ενώ η συμμετοχή των μικρότερων βαθμίδων της εκπαίδευσης υπήρξε καθολική.
Αψογος όπως πάντα ο παρουσιαστής του καρναβαλιού κ.Γεράσιμος Γαλανός, κατάφερε να στέψει βασιλιά του καρνάβαλου τον δήμαρχο της πόλης, αλλά και να μεταφέρει το κέφι σε όλους τους καρναβαλιζόμενους. Η συμμετοχή υπολογίζεται σε 2.000 άτομα, εντυπωσιακό ποσοστό, μεγαλύτερο και από αυτό της Πάτρας, ενώ υπήρξαν και αντιπροσωπίες από άλλους δήμους της Κεφαλονιάς.
Για άλλη μια φορά, 8η κατά σειρά, μοιράστηκε η έκδοση «Καρνάβαλος», μια σατυρική, ρετρό έκδοση του κ.Γεράσιμου Γαλανού με την χορηγία της επιχείρησης πολιτισμού του δήμου. Αντε, και του χρόνου ακόμα καλύτεροι και πιο κουρλοί…