Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εξαρθρώθηκε σπείρα εμπόρων ναρκωτικών
Εξαρθρώθηκε προχθές από άνδρες του Τ.Α. Αργοστολίου κύκλωμα εμπορίας ναρκωτικών που δρούσε στο νησί μας, κάτι που αποτελεί μεγάλη επιτυχία της Αστυνομικής Δ/νσης Κεφαλληνίας.
Συγκεκριμένα συνελήφθησαν τρεις νεαροί Αλβανοί (24, 20 και 18 ετών), οι οποίοι διέμεναν στο νησί μας (είχαν νόμιμα χαρτιά) και εργάζονταν ως οικοδόμοι, στην κατοχή των οποίων βρέθηκαν συνολικά 46,1 γραμμάρια ηρωίνης και 0,5 γραμμάρια χασίς σε ειδικές συσκευασίες, έτοιμα προς διάθεση και το ποσό των 1230 ευρώ.Σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο αστυνομικός δ/ντής Δ. Χριστοφοράτος χθες στο γραφείο του, έκανε λόγο για “γερό χτύπημα” κατά των ναρκωτικών, τονίζοντας παράλληλα ότι οι προσπάθειες της Αστυνομίας θα συνεχιστούν, ενώ ανέφερε ότι βρίσκονται σε “καλό δρόμο και για μια άλλη περίπτωση”.
Εξάλλου, σε σχετική ανακοίνωση που εκδόθηκε από την Αστυνομική Δ/νση Κεφαλληνίας, αναφέρονται τα εξής:
Από άνδρες του Τμήματος Ασφαλείας Αργοστολίου βραδινές ώρες της 10-1-2005 συνελήφθησαν στο Αργοστόλι Κεφαλληνίας τρία νεαρά άτομα, Αλβανοί υπήκοοι στην κατοχή των οποίων βρέθηκαν συνολικά 46,1 γραμμάρια ηρωίνης, 0,5 γραμμάρια ινδικής κάνναβης (χασίς) και 1230 ευρώ. Όλα τα ανωτέρω κατασχέθηκαν και οι δράστες με τη σε βάρος τους σχηματισθείσα δικογραφία θα οδηγηθούν στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Κεφαλληνίας για τα περαιτέρω. Ενεργείται προανάκριση από το Τ.Α. Αργοστολίου.
Ο κ. Χριστοφοράτος αναφέρθηκε και στο θέμα που έχει προκύψει με την ακαταλληλότητα του κτιρίου της Αστυνομίας, αναφέροντας ότι έχει γίνει πρόταση από την κα Μεταξά να παραχωρήσει το “Μέγαρο Μεταξά” έτσι ώστε να στεγαστεί εκεί η Αστυνομική Δ/νση Κεφαλληνίας, αν και το κτίριο αυτό, όπως τόνισε, δεν θα καλύπτει επαρκώς τις ανάγκες της, αφού είναι λιγότερα τετραγωνικά (900 τ.μ.), από τα 1500 τ.μ. τα οποία θέλει η Αστυνομική Δ/νση και αναφέρεται στη δημοπρασία, η οποία θα γίνει σήμερα.
Πάντως, όπως ανέφερε ο κ. Χριστοφοράτος, σε περίπτωση που η δημοπρασία αποβεί άκαρπη θα γίνει αλλαγή των τ.μ. στη δημοπρασία και το κτίριο αυτό θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)