Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Εορτασμός της Επετείου της Εθνικής Αντίστασης
Η Εθνική Αντίσταση εναντίον των στρατευμάτων κατοχής 1941 – 44, προέκταση και ολοκλήρωση του Έπους της Αλβανίας, των Μακεδονικών οχυρών και της Μάχης της Κρήτης, υπήρξε έργο όλων των Ελλήνων που με τις όποιες δυνάμεις τους αντιτάχθηκαν στους κατακτητές και πολέμησαν για το πανάκριβο αγαθό της Ελευθερίας.
Για να αποδοθεί έμπρακτα ένας ελάχιστος φόρος τιμής σε όλους εκείνους, άντρες, γυναίκες και παιδιά, που αγωνίστηκαν, βασανίστηκαν ή έπεσαν ηρωικά προσφέροντας τα μέγιστα στον υπέρ πάντων αγώνα του Λαού μας στα μαύρα χρόνια της κατοχής, η Ελληνική Πολιτεία καθιέρωσε την επέτειο της Μάχης του Γοργοποτάμου ως Ημέρα Πανελλήνιου Εορτασμού της Εθνικής μας Αντίστασης.
Η ανωτέρω μάχη σταθμός της αντιστασιακής δράσης στην Ελλάδα αποτελεί ταυτόχρονα χάρη στον ενωτικό της χαρακτήρα, φωτεινό παράδειγμα για τις επερχόμενες γενιές.
Ο φετινός εορτασμός της Εθνικής Αντίστασης θα γίνει σε ολόκληρο το Νομό την Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2005 με γενικό σημαιοστολισμό και γενική φωταγώγηση.
Στο Αργοστόλι, έδρα της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και του Νομού, ο εορτασμός αυτός, θα γίνει σύμφωνα με το σχετικό πρόγραμμα που θα εκδοθεί και θα ανακοινωθεί, ώστε να δοθεί η πρέπουσα λαμπρότητα, με Πανεθνικό και Παλλαϊκό χαρακτήρα στην επέτειο της Εθνικής Αντίστασης.
Ο Εορτασμός θα πραγματοποιηθεί την 27η Νοεμβρίου 2005 ημέρα Κυριακή και προβλέπονται τα εξής:
Γενικός σημαιοστολισμός των Δημοσίων, Δημοτικών, Κοινοτικών καταστημάτων, Ν.Π.Δ.Δ., Τραπεζών, ιδιωτικών καταστημάτων, οικιών, οδών, πλατειών και ελλιμενισμένων πλοίων.
Ώρα 8.15πμ.: Έπαρση της Σημαίας.
Ώρα 10.30πμ.: Επίσημη Δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελιστρίας.
Ομιλία για την Εθνική Αντίσταση από τον κ.Πέτρο Πετράτο καθηγητή εκπρόσωπο της ΠΣΑΕΑ.
Ώρα 11.30πμ.: Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ριζοσπαστών, από τις Πολιτικές και Στρατιωτικές Αρχές του τόπου, τα θύματα πολέμου, τους εκπροσώπους των αντιστασιακών οργανώσεων, τα πολιτικά κόμματα και πολιτικές νεολαίες καθώς και όποιον εκπρόσωπο νομικού προσώπου ή άλλου φορέα του Νομού θέλει να τιμήσει την Εθνική Αντίσταση.
Ώρα 17.10μμ.: Υποστολή της Σημαίας.
Στις εορταστικές εκδηλώσεις καλούνται να παραστούν οι πάγιοι αποδέκτες επισήμων εορτών και εκδηλώσεων και οι πολίτες.
Τα της ιεροτελεστίας παρακαλείται να ρυθμίσει η Ιερά Μητρόπολις Κεφαλληνίας. Τα της τάξεως η Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας.
Τελετάρχης ορίζεται ο κ. Διονύσιος Ραζής, Διευθυντής του Δημοτικού Γηροκομείου Αργοστολίου. Δηλώσεις για καταθέσεις στεφάνων μέχρι και την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2005, στα τηλέφωνα 26710 – 24282 και 22305.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)