Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Επαναλειτουργία μπάντας στην φιλαρμονική](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fbd3e2daf9d97da847146531e867c16bc_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=dbc961f7)
![Επαναλειτουργία μπάντας στην φιλαρμονική](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fbd3e2daf9d97da847146531e867c16bc_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=a34e0503)
Επαναλειτουργία μπάντας στην φιλαρμονική
Το ΔΣ της Φιλαρμονικής Σχολής Κεφαλληνίας αποφάσισε ομόφωνα την επαναλειτουργία της Μπάντας της σχολής, μίας από τις ιστορικότερες μπάντες της χώρας μας.
Την ευθύνη της επανέναρξης λειτουργίας την εμπιστεύθηκε στον Αγγελο Πρωτοψάλτη, τον νέο Αρχιμουσικό της Μπάντας.
Το ΔΣ γνωρίζει την βαρύτητα και τις δυσκολίες του εγχειρήματος, θεώρησε όμως ότι το οφείλει στην ιστορία της, στις θυσίες όλων όσων υποστήριξαν τους σκοπούς αυτού του πολιτιστικού σωματείου απο σύστασης του -των μελών και διοικητικών στελεχών, των ευεργετών που υποστήριξαν και ανέστησαν την Φιλαρμονική μετά τους σεισμούς του 1953, και βεβαίως των μουσικών της. Το οφείλει πρωτίστως στην παράδοση της αγαπημένης μας πατρίδας Κεφαλονιάς. Το ΔΣ αναγνωρίζοντας την σοβαρότητα του εγχειρήματος έχει δεσμευθεί σε 3ετές πρόγραμμα ανάπτυξης.
Ο νέος μας Αρχιμουσικός Άγγελος Πρωτοψάλτης γεννήθηκε στην Κέρκυρα και μας έρχεται απο την Φιλαρμονική Εταιρεία Κερκύρας (την γνωστή ως «Παλαιά») όπου μέχρι προσφατα ήταν 1η Τρομπέτα & Καθηγητής Τρομπέτας. Υπηρέτησε 11 χρόνια ως υπαρχιμουσικός και 2 χρόνια ως αρχιμουσικός στην Φιλαρμονική Καρουσάδων, την Φιλαρμονική της ιδιαίτερης του πατρίδας. Ζει για την μουσική. Αφησε την Κέρκυρα και μαζί με την μνηστή του Μαρία Δημητρίου έρχονται να εγκατασταθούν στην Κεφαλονιά. Το διάστημα 2014-16 παρακολούθησε σεμινάρια Δ/νης ορχήστρας με τους Andrea Loss και Μίλτο Λογιάδη.
Ξεκίνησε μαθήματα θεωρίας μουσικής, σολφέζ και κόρνο 6 ετών και από 9 ετών τρομπέτα με τον Γεώργιο Σωτηρίου (Αρχιμουσικο Φιλ. Καρουσάδων). Αργότερα, 14 ετών συνεχίζει τρομπέτα με τον Δημήτριο Κάφυρη στην «Παλαιά» Φιλαρμονική. Απεφοίτησε απο το Μουσικό Σχολείο Κέρκυρας το 2002 και συνέχισε τις σπουδές του στην τρομπέτα στην Αθήνα στο Ορφείο Ωδείο Αθηνών με τον Γεράσιμο Ιωαννίδη και στην συνέχεια με τον Σωκράτη Ανθη στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας. Ειναι πτυχιούχος Ανώτερων Θεωρητικών, Ενοργάνωσης και Διεύθυνσης Μπάντας απο το Ωδείον Κερκύρας. Εχει παρακολουθήσει σεμινάρια τρομπέτας και συνόλων χάλκινων (μουσικής δωματίου) με μουσικούς παγκόσμιου κλάσης όπως Timofei Doxitser, Bo Neilson, Hakan Haderberger, Παναγιώτη Καίσαρη. Ως μουσικός εχει συνεργαστεί με την Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου, Συμφωνική Ορχήστρα Παλαιάς Φιλαρμονικής, Συμφωνική Ορχήστρα Ιονίου Πανεπιστημίου και του Βασιλικού Κολλεγίου της Αγγλίας.
Ο Αγγελος Πρωτοψάλτης πέραν από Αρχιμουσικός και τρομπετίστας δραστηριοποιείται και ως συνθέτης. Εχει γράψει πάνω απο 50 εμβατήρια θρησκευτικού και πανηγυρικού χαρακτήρα. Τιμήθηκε με Πανελλήνιο (2016) και Ευρωπαϊκό (2017) βραβείο σύνθεσης σε διαγωνισμούς της Φιλαρμονικής Μάντζαρος. Βραβεύτηκε επίσης από τον Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλο για το εμβατήριο που αφιέρωσε στο τάγμα το οποίον υπηρέτησε την στρατιωτική του θητεία (2006-07). Το ΔΣ εύχεται ολόψυχα στον Αγγελο καλή επιτυχία, καλή εγκατάσταση και ελπίζουμε ότι η κοινωνίας της Κεφαλονιάς θα αγκαλιάσει τους Αγγελο & Μαρία αλλά και την προσπάθεια της Φιλαρμονικής και θα μας στηρίξει όπως και όσο μπορεί.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)